4 domowe sposoby na drętwienie nóg, które przyniosą ulgę

Kobieta zakłąda pończochy uciekoswe na drętwienie nóg

Częste drętwienie nóg świadczy o zaburzeniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wymaga zatem odpowiedniego rozpoznania i leczenia. Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, terapię można uzupełnić o domowe sposoby. Co pomoże, kiedy drętwieją nogi?

Drętwienie nóg – przyczyny

Drętwienie nóg to dolegliwość, którą doskonale zna każdy z nas. Wystarczy dłużej siedzieć ze skrzyżowanymi lub podkurczonymi nogami, by pojawiło się charakterystyczne uczucie mrowienia aż do chwilowego zaniku czucia w kończynie. O ile objaw występujący w takich okolicznościach nie jest powodem do niepokoju, nawracające i długotrwałe drętwienie nóg podczas siedzenia czy leżenia powinno skłonić do wizyty u lekarza. Co może oznaczać?

  • Niedobór witamin – dieta uboga witaminy z grupy B, a szczególnie witaminę B6 może powodować uciążliwe mrowienie w nogach i skurcze łydek. Istotny jest w tym kontekście także niedobór wapnia i magnezu.
  • Niedokrwienie kończyn – niedostateczne ukrwienie nerwów bywa efektem m.in. miażdżycy. Symptomem alarmującym jest w tej sytuacji drętwienie nóg podczas chodzenia.
  • Przewlekła niewydolność żylna (żylaki) – częsta przyczyna drętwienia nóg w nocy i wymuszonego odruchu poruszania nogami po dłuższym spoczynku. Niewydolność żylna może prowadzić do groźnej w skutkach zakrzepicy żył głębokich.
  • Ucisk na nerw – zwykle spowodowany zwyrodnieniem kręgosłupa czy dyskopatią. Charakterystyczne jest drętwienie nóg od kolan w dół.
  • Neuropatia cukrzycowa – w wyniku powikłań cukrzycowych dochodzi do uszkodzenia zakończeń nerwowych, co może doprowadzić do całkowitego zaniku czucia w stopie.

Aby ustalić, co wywołuje drętwienie w nogach, konieczne może być wykonania badań neurologicznych, laboratoryjnych bądź obrazowych (gdy podejrzewane są problemy z kręgosłupem).

Domowe sposoby na drętwienie nóg

O tym, jak leczyć drętwienie nóg, powinien zawsze decydować specjalista. Istnieją pewne domowe metody łagodzące dolegliwości i wspierające terapię, jednak można korzystać z nich wyłącznie za jego zgodą i zgodnie ze wskazaniami. Co może pomóc?

Wyroby uciskowe – noszenie pończoch czy rajstop uciskowych to metoda najczęściej stosowana przy objawach niewydolności żylnej, w tym drętwiejących nóg, obrzęków i pajączków. Dzięki dozowanej kompresji wspomagają one pracę zastawek żylnych, co usprawnia przepływ krwi. Można nosić je również profilaktyczne, kiedy odczuwamy ciężkość i zmęczenie nóg. Polecane są ponadto na drętwienie nóg na początku ciąży i w okresie po porodzie.

Drętwienie nóg

  • Ruch – ćwiczenia, nawet te najmniej wymagające, usprawniają cyrkulację krwi, dlatego mogą okazać się doskonałym sposobem na drętwienie nóg spowodowane problemami z krążeniem. O ruchu nie można zapomnieć podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Zaleca się regularne robienie przerw, choćby na spacer do kuchni.
  • Kremy i maści – przy zaburzeniach krążenia polecane jest też stosowanie dostępnych bez recepty środków zawierających substancje wzmacniające ściany naczyń, takie jak diosmina czy heparyna. Można przyjmować również środki doustne w postaci tabletek.
  • Zróżnicowanie diety – na drętwienie nóg pomoże uzupełnienie codziennego menu o pokarmy zawierające wspomniane składniki pokarmowe – witaminy z grupy B (znajdziemy je m.in. w orzechach, migdałach, szpinaku, nasionach roślin strączkowych), potas (występuje m.in. w suszonych morelach i jabłkach, bananach, rodzynkach, kiwi) oraz magnez (jego źródłem są/: otręby, orzechy, nasiona dyni, kasza gryczana).

Podkreślmy raz jeszcze. Domowe sposoby na drętwienie nóg nie powinny zastąpić profesjonalnego leczenia. Można je stosować jako uzupełnienie terapii podstawowej, której przebieg ustala specjalista. Zależnie od przyczyny może być to chirurg naczyniowy lub ortopeda.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.