Jeśli nie mam okresu czy mogę zajść w ciążę?

zamyślona kobieta
Źródło: pixabay.com

Znaczna część kobiet doświadcza problemu zaniku miesiączku. Wiele z nich o tym zmartwieniu nie mówi, ani też nie udaje się po pomoc do specjalisty. A trzeba pamiętać, że brak regularnego cyklu menstruacyjnego, bądź całkowity jego zanik, prowadzić może do wielu komplikacji. Doświadczając takiej sytuacji warto odnaleźć źródło utrapienia.

Czy mogę zajść w ciążę choć nie miesiączkuję?

Jak się okazuje tak. Szanse na to są naprawdę nikłe, jednak nie ma stuprocentowej pewności, że w momencie zaniku okresu kobieta nie zajdzie z ciążę.

Pamiętajmy, w czasie miesiączkowania, kobiecy organizm przygotowuje się do przyjęcia zarodka, a dobrze ukrwione endometrium jest nabrzmiałe i nie łuszczy się. Dopiero w momencie, gdy do tego zapłodnienia nie dochodzi, błona śluzowa ulega złuszczeniu i wydostaje poza kobiecy organizm wraz z krwią. Z powodzeniem można sobie pomyśleć, że gdy miesiączki nie ma, to albo kobiecy organizm nie przygotowuje się na przyjęcie nowego zarodka, albo też kobieta jest już w ciąży.

Oczywiście wcale nie musi tak być.

Są bowiem sytuacje, w których dla przykładu, kobieta przyjmowała leki hormonalne, a po ich odstawieniu okres zupełnie się zatrzymał. W czasie, gdy owulacja występuje, a nie poprzedza jej krwawienie, istnieje możliwość zapłodnienia. Pamiętajmy o tym, choć są to odosobnione przypadki.

Więcej o tym przeczytać można w innym artykule – Czy można zajść w ciążę nie mając miesiączki?

Nie mam okresu – dlaczego?

Gdy okres się spóźnia wiele pań myśli, że na pewno jest w ciąży. Jasne, taka możliwość jest bardzo prawdopodobna, ale wcale wystąpić nie musi. Jest wiele przyczyn zaniku okresu, których nie wolno wręcz lekceważyć, a do podstawowych zalicza się:

  • nadwagę lub niedowagę;
  • przyjmowanie leków hormonalnych;
  • menopauzę;
  • zaburzenia hormonalne;
  • bardzo mocny stres;
  • zaprzestanie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej;
  • choroby – jak nadczynność, niedoczynność tarczycy, cukrzyca lub nadciśnienie;
  • guzy na nadnerczach albo jajnikach;
  • leki – na przykład nasenne albo antydepresanty;
  • zrosty wewnątrzmaciczne.

Masz podobny problem? – nie lekceważ go!

Brak miesiączki wcale nie oznacza tego, że prawdopodobieństwo ciąży nie występuje. Nie można lekceważyć sytuacji, w której kobieta mam nieregularny okres, albo w ogóle zostaje on zatrzymany. Może to bardzo negatywnie wpłynąć na jej zdrowie. Zdiagnozowanie problemu i wizyta u lekarza specjalisty są tutaj kluczowe. Zdrowie na pierwszym miejscu – pamiętajmy o tym Drogie Panie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.