Najczęstsze objawy atopii skóry

Kobieta ma problemy z atopowym zapaleniem skóry

Choroby alergiczne skóry to jedne z najczęstszych dolegliwości XXI wieku. Ma na to wpływ m.in. postęp cywilizacyjny oraz zanieczyszczenia. W naszym artykule poznasz najbardziej powszechne objawy atopii.

Zmiana klimatu, nowe technologie, dostęp do przetworzonego jedzenia, stres i zanieczyszczenia. Tych kilka znacznych powodów sprawia, że odporność skóry się zmienia. Może być także wrodzona i definiowana jako atopia. Czy wiesz, jakie są najczęstsze objawy atopii skóry? Czy rozumiesz, czym ona jest, biorąc pod uwagę dziedzinę dermatologii? Poniżej wszystko ci wyjaśnimy.

Atopia skóry – co to znaczy?

Atopia jest pojęciem, które często zostaje mylone z terminem atopowego zapalenia skóry, czyli AZS. Owszem, są one ze sobą nieco powiązane, ale nie oznaczają dosłownie tego samego. Z definicji, atopia jest cechą danego człowieka. Posiada on wówczas zdolność do wytwarzania przeciwciał IgE przeciwko danej substancji uznanej za potencjalny alergen. Co ważne, są to zwykle związki, które w normalnych warunkach nie sprawiają człowiekowi żadnego problemu. Objawem atopii jest egzema.

Egzema, jako objaw atopii skóry – cechy charakterystyczne

Pojawienie się egzemy budzi niepokój i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może dotyczyć małych dzieci w okresie niemowlęcym, ale także osób dorosłych. Jednym z najpopularniejszych objawów atopii jest AZS. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą w ciągłej fazie poznawania, jednak liczne badania dają szeroki obraz przyczyn, a także skuteczne metody leczenia.

Atopowe zapalenie skóry a egzema – objawy

AZS jest chorobą przewlekłą. Cechą charakterystyczną jest jej nawrotowy przebieg. Istniejące długie okresy względnego spokoju, często są zakłócane silnym nawrotem. Atopia skóry to termin, który w tym przypadku ma duże znaczenie. AZS sięga zwykle do cech wrodzonych danego organizmu. Do jego objawów zaliczamy:

  • umiejscowienie zmian w charakterystycznych miejscach – w wieku niemowlęcym jest to skóra głowy oraz policzki, później rozprzestrzeniają się m.in. na zgięcia łokci oraz kolan;
  • stan zapalny;
  • suchość skóry, której nie da się opanować;
  • łuszczenie;
  • uporczywy świąd;

Atopia skóry a inne choroby o podłożu alergicznym

Pojawienie się cech atopii u człowieka wiąże się nie tylko ze zmianami o podłożu dermatologicznym. Często pacjent musi się zmagać z astmą, zapaleniem spojówek, a także katarem siennym. Leczenie musi być kompleksowe i pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty.

Atopia skóry – prawidłowa diagnoza

Wiele chorób dermatologicznych charakteryzuje się podobnym wyglądem i czasami trudno je rozpoznać. Wizyta u dermatologa polega na zebraniu dokładnego wywiadu, gdzie niezbędne stają się informacje na temat schorzeń alergicznych w rodzinie pacjenta. W przypadku AZS należy dokonać dokładnej analizy, ponieważ bywa ono podobne m.in. do świerzba. Jego przyczyny i leczenie jest jednak zupełnie inne.

Każda atopia skóry objawia się egzemą o podobnym charakterze. Stan ten wymaga kontaktu z dermatologiem. Dzięki temu można ustalić odpowiedni plan leczenia oraz pielęgnację. Pamiętaj, aby nie zwlekać z tym zbyt długo.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.