Psi behawiorysta – w jakich sytuacjach warto skorzystać z jego pomocy i jak ona wygląda?

Szkolenie psa przez behawiorystę
Źródło: Pixabay.com

Pies ma uczucia, bardzo przywiązuje się do swego właściciela. Jest wierny i ciężko znosi rozstania. Nie rozumie kar, jakie stosuje jego pan i nie rozumie złego traktowania jego psiej osoby. My sami również nie zawsze jesteśmy w stanie odgadnąć, jak dotrzeć do swego pupila, by nas słuchał. Czasami bierzemy dorosłego już zwierzaka ze schroniska, który mógł przejść w swoim życiu wiele traum, uniemożliwiających prawidłową relację między psem i człowiekiem. Nie znamy języka psa, którym on do nas przemawia. Jeżeli chcemy pomóc zwierzakowi i ułatwić sobie jego wychowanie, kierujemy się z czworonogiem do psiego psychologa.

Behawioryzm co to takiego jest?

Z języka angielskiego behavior oznacza zachowanie. Jak definiuje encyklopedia behawioryzm co to jest? ” Behawioryzm to filozofia nauki o zachowaniu ludzi oraz zwierząt”. Przekładając to na język bardziej zrozumiały: behawioryzm to rozpracowywanie, dlaczego ktoś (osoba, zwierzę) zachowuje się w dany sposób, analizując środowisko, w którym badany się znajduje lub znajdował i jak mu pomóc, by wyjść z pewnych:

  • traum,
  • nałogów,
  • adekwatnych zachowań,
  • lęków itp.

Skoro już wyjaśniliśmy sobie behawioryzm co to takiego, przejdźmy do osób, które są psychologami behawiorystycznymi. Są to specjaliści, którzy na bazie zdobytej na studiach wiedzy w formie wykładów z teorii i zajęć praktycznych oraz warsztatów zawodowych, pomagają skutecznie osobom z zaburzeniami emocjonalnymi wyjść na prostą. Zajmuje się on ludźmi bądź zwierzętami.

Psi behawiorysta z zarejestrowaną specjalnością w dziedzinie psychologii?

Psi behawiorysta to psycholog obserwujący wpływ środowiska, w którym zwierzę przebywa. Dzięki temu jest w stanie zrozumieć schemat zachowań swego pacjenta i pomóc mu przezwyciężyć jego nieadekwatne do sytuacji zachowanie. Bierze pod lupę również inne osoby, z jakimi jego pacjent się styka w życiu codziennym i wybiera konkretne metody terapii.

Psim behawiorystą zostaje osoba, która skończyła studia psychologiczne. Behawiorysta zwierząt studia kończy dyplomem. Jeżeli wybierze psy, będzie miał kwalifikacje, by pracować z naszym psem, z którym zaczęły się pewne kłopoty, czyli problemy, z którymi sami nie dajemy sobie rady podczas wychowywania psa.

Na przykład, gdy zwierzak ma pewne traumy:

  • z dzieciństwa,
  • z życia dorosłego u innych właścicieli,
  • po pobycie w schronisku,
  • z powodu przeżycia strasznych chwil w rękach oprawcy,
  • po utracie poprzedniego właściciela,
  • z powodu nie zaspokojenia jego naturalnych potrzeb i.in.
Psi behawiorysta
Źródło: Pixabay.com

Nauka dla psiego behawiorysty na studiach I i II stopnia

Behawiorysta zwierząt studia może podjąć stacjonarne lub niestacjonarne. Uczyć się będzie oprócz psychologii m.in. takich przedmiotów jak:

  • mikrobiologia,
  • genetyka,
  • neurofizjologia,
  • terrarystyka,
  • ornitologia i.in.

Pomoc behawiorysty jest potrzebna, gdy nie dajemy sobie rady z tresurą zwierzęcia

Groźny pies wymagający behawiorysty
Źródło: Pixabay.com

Psi psycholog znajdzie rozwiązanie problemu poprzez przyjrzenie się zachowaniu psa. Niekiedy złe zachowanie psa wynika z wyuczenia się przez niego pewnych nawyków, które zaspokajają jego potrzebę.

Pomoc behawiorysty w konkretnych niezrozumiałych dla nas sytuacjach jest nieodzowna. Często pomoc behawiorysty bardzo szybko niweluje problem, z czym my borykaliśmy się przez dość długi czas bez możliwości jego wyeliminowania.

Na przykład pies uciążliwie hałasował szczekaniem. Wrzeszczał tak, naszym zdaniem, bez powodu np. szczekał, gdy widział ludzi idących obok płotu i nie dawał się uspokoić. Nie robił tego ze złości na nich ani nieposłuszeństwa wobec nas, ale dlatego, że miał potrzebę wyżycia się, a ponieważ nie miał możliwości wybiegania się, bo był zamknięty w kojcu, rekompensował sobie szczekaniem na wszystko, co się poruszało w zasięgu jego wzroku. Pomoc behawiorysty polegała na powiązaniu naturalnych potrzeb zwierzęcia uwarunkowanych jego biologią z brakiem ich zaspokojenia.

Psi behawiorysta pracuje z psem i jego właścicielem. Dzięki temu sprawnie wychwytuje nasze błędy względem czworonoga. Nakierowuje i wyjaśnia, dlaczego pies zachowuje się tak, a nie inaczej. Czasami wcale nie jest to uwarunkowane nieodpowiednim zachowaniem właściciela wobec psa, a traumami, jakie zwierzak przeszedł, zanim trafił do obecnego opiekuna lub brakiem zaspokojenia naturalnych potrzeb.

Autor tekstu:
copywriter Beata Goździk,
autorka książki „Bierz plecak i lecimy”,
w której pojawia się właśnie mały problem
z nieodpowiednim zachowaniem kota
i behawioralnym rozwiązaniem tego problemu.

Źródła:

 

 

 

 

 

1 Komentarz

  1. Niektórzy ludzie czasami nie zdają sobie sprawy biorąc np. pieska ze schroniska jakie on ma problemy. Uważam, że pomoc takiego specjalisty jest po prostu niezbędna aby piesek mógł normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.