Rozciąganie dynamiczne. Ćwiczenia

streching dynamiczny

Rozciąganie dynamiczne znane jest także pod nazwą strechingu dynamicznego i stanowi początek większości treningów siłowych, biegania lub szybkiej jazdy na rowerze. Rozciąganie dynamiczne pozwala na uniknięcie wielu kontuzji i osiągnięcie maksymalnego progu wytrzymałościowego.

Zasady rozciągania dynamicznego

Streching dynamiczny wpływa na lepszą ruchomość stawów, elastyczność i wydajność mieśni, dzięki czemu można zapobiec wszelkiego rodzaju kontuzjom, naderwaniom ścięgien czy skręceniom. Rozciąganie powinno otwierać każdy, nawet krótki wysiłek fizyczny, ponieważ zwiększa dostęp tlenu do mięśni, przez co organizm może osiągnąć maksymalne wyniki.

Dynamiczne rozciąganie ciała należy rozpocząć od delikatnych ćwiczeń i stopniowo zwiększać tempo. Na początku warto zrobić kilka wymachów i potruchtać w miejscu, a następnie przejść do strechingu właściwego. Każde z ćwiczeń rozciągających należy wykonywać seriami po 10-15 powtórzeń, przechodząc w stałym tempie od jednego do drugiego.

Rozciąganie przed treningiem siłowym różni się od strechingu przed bieganiem. Przykładowe ćwiczenia rozciągające to między innymi wymachy nóg w przód i tył oraz na boki, wymachy rąk, wykroki z dynamiczną rotacją. Przed bieganiem należy wykonać przetoczenia z pięt na palce, przeskoki z unoszeniem nogi, krążenia ramion w przód i w tył oraz wykroki.

Dynamiczne rozciąganie przed treningiem pobudza i rozgrzewa ciało, przygotowując je do wykonania odpowiedniego zestawu ćwiczeń i ma na celu zapobiegnięcie kontuzji dzięki zwiększeniu elastyczności i wydajności mięśni, stawów i więzadęł podnosząc ruchomość stawów.

Nazywany także etapem przygotowań do serii intensywnych ćwiczeń fizycznych i znacznie wydłuża proces treningu właściwego.

Sedno rozciągania dynamicznego tkwi w szybkim naciąganiu mięśni, które niemal natychmiast powracają do swojej naturalnej pozycji bez fazy statycznej (zatrzymania) w trakcie wykonywania ćwiczeń.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.