Terapia dzieci z autyzmem – kilka porad dla rodziców i opiekunów

Dziewczna z autyzmem na terapii
materiały prasowe

Autyzm to rodzaj zaburzeń, który jest nieuleczalny. Oznacza to, że dotknięte nim osoby będą przez całe życie zmagać się z wynikającymi z niego problemami. Mimo to istnieje szereg sposobów, by ułatwić życie osoby w spektrum autyzmu i usprawnić jej codzienne funkcjonowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie rozbudowanej terapii, mającej na celu wspomóc rozwój zdolności komunikacyjnych oraz społecznych. Poniżej omawiamy ten temat, dokładniej skupiając się na dostępnych ofertach specjalistycznych terapii, dedykowanych właśnie dla osób dotkniętych autyzmem.

Dzieci z autyzmem – dzieci głęboko niezrozumiane

Autyzm dziecięcy może dotknąć rozmaitych obszarów funkcjonowania człowieka. Przede wszystkim osoby dotknięte autyzmem rozwijają się w sposób nieharmonijny – zwłaszcza pod kątem ich rozwoju psychologicznego, komunikacyjnego i edukacyjnego. 

Dzieci autystyczne mogą mieć także problemy natury fizjologicznej – różnego typu nietolerancje pokarmowe, nadwrażliwości oraz alergie, a także inne problemy wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego lub układu trawiennego.

W perspektywie dziecka z autyzmem świat wydaje się miejscem niezrozumiałym, a zamieszkujący go ludzie są dla niego źródłem nieporozumień. Dziecko takie nie potrafią zrozumieć ani przewidzieć zachowań innych osób, a często także otaczających go przedmiotów, zapachów, obrazów i dźwięków. Podstawowym problemem wydaje się wobec tego jego niemożność zrozumienia rzeczywistości, która go otacza. Same również często są nierozumiane.

Wskazówki do terapii dzieci z autyzmem

Podstawową zasadą terapii dzieci z autyzmem jest – rozpocząć leczenie jak najszybciej. Najczęściej diagnozy dokonuje klinika psychiatryczna, pediatryczna lub inna, jeszcze w pierwszych latach życia dziecka. Dzięki temu od samego początku istnieje możliwość zintegrowanego zastosowania różnych form terapii, mających na celu zminimalizować szkody wynikające z wystąpienia tego zaburzenia.

Zalecane jest podjęcie procesu terapeutycznego na kilku obszarach. Przede wszystkim, ważna jest terapia psychologiczna (psychoterapia) dziecka, w trakcie której diagnozuje się deficyty rozwojowe oraz dąży do ich wyrównania. Terapeuta będzie starał wspomóc się Twoje dziecko w jego codziennym funkcjonowaniu.

Komplementarna względem terapii psychologicznej jest terapia sensoryczna. Jej zadaniem jest zagwarantowanie odpowiedniej liczby bodźców, które będą stymulować reakcję zmysłową dziecka. Oddziaływanie sensoryczne odbywa się w warunkach kontrolowanych, a jego ważnym elementem jest wypracowanie zestawu konwencjonalnych reakcji na odczuwane bodźce. W przypadku starszych (co najmniej kilkuletnich) dzieci ze stwierdzonym autyzmem, zaleca się także ich udział w zajęciach grupowych: treningu umiejętności społecznych oraz treningu zastępowania agresji. Niekiedy wskazane jest także stosowanie leków np. obniżających poziom niepokoju u dziecka, które przepisuje lekarz psychiatra dziecięcy.

Terapia biomedyczna (prowadzona np. przez lekarza dietetyka) to kolejny istotny element leczenia. Obejmuje ona stosowanie się do odpowiedniej diety, leczenie chorób występujących w obrębie jelit, dobieranie suplementów oraz innych składników dodatkowych wspomagających dietę. Wbrew pozorom, odpowiednie żywienie i troska o dobrą kondycję  układu pokarmowego dziecka może się przyczynić do wyeliminowania lub złagodzenia niektórych spośród objawów autyzmu.

Dodatkowo stosuje się różne formy terapii wspomagających. Ich zadaniem jest usprawniać pozostałe, wspierając ich oddziaływania. Często wykorzystywanymi formami terapii wspomagających są: trening słuchowy, terapia z wykorzystaniem zwierząt, muzykoterapia, arteterapia/.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.