Cztery triki, które pozwolą Ci zadbać o właściwe nawodnienie w ciągu dnia

Kobieta pije szklanke wody w mieszkaniu

Woda to życie. Dbając o nawodnienie organizmu, dbasz nie tylko o właściwą pracę wszystkich narządów wewnętrznych. Wypijanie odpowiednich ilości wody w ciągu dnia pozwala utrzymać zgrabną sylwetkę, elastyczną skórę oraz piękne i zadbane ciało. Masz problem z regularnym nawadnianiem? Nie wiesz, jak wyrobić nawyk sięgania po wodę? Sprawdź cztery triki, które Ci w tym pomogą!

Odpowiednie nawodnienie to podstawa zdrowego trybu życia

Woda pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Jest transporterem wszystkich składników odżywczych i umożliwia ich szybsze wchłanianie. Poza tym odgrywa istotną rolę w regulacji temperatury ciała, bierze także udział w procesach metabolicznych. Woda pełni również funkcje ochronne, między innymi dla mózgu i rdzenia kręgowego.

Gdy pijesz za mało wody, organizm sygnalizuje stan odwodnienia objawami, takimi jak: bóle i zawroty głowy, spadek koncentracji, obniżenie odporności, brak apetytu i bezsenność. Ważnym objawem, świadczącym o odwodnieniu organizmu, jest ciemne zabarwienie moczu.

Odpowiednie nawodnienie (wraz ze zdrową, zbilansowaną dietą i regularną aktywnością fizyczną) jest filarem zdrowego trybu życia. Według zaleceń dietetyków każda dorosła osoba powinna wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Dokładne zapotrzebowanie na płyny zależy między innymi od: aktualnej masy ciała, wieku, płci, ogólnego stanu fizjologicznego organizmu (ciąża, karmienie piersią, choroby) oraz temperatury otoczenia.

Regularne picie wody poprawia ogólną kondycję i samopoczucie. W nawodnionym organizmie krew krąży szybciej, dotleniając lepiej wszystkie komórki. Procesy trawienne i wydalnicze przebiegają bez zakłóceń. Co więcej, regularne nawadnianie wspomaga proces odchudzania. Picie wody między posiłkami daje uczucie sytości, dzięki czemu w porze jedzenia sięgamy po mniejszą porcję posiłku. Woda ma także niebagatelny wpływ na stan skóry. Nawodniona skóra jest promienna i elastyczna.

Jak pić więcej wody? Cztery wskazówki

Aby pić więcej wody, warto popracować nad swoimi codziennymi nawykami. Na początku może wydawać się to trudne, jednak z czasem sięganie po wodę stanie się zupełnie naturalną czynnością.

#1 Kup wielorazową butelkę i miej ją zawsze pod ręką

Wielorazowa butelka na wodę to prosty i ekologiczny sposób na regularne nawadnianie. W sklepach znajdziesz obecnie różne butelki – ze szkła, plastiku, z filtrem, dziubkiem, proste i designerskie. Butelka powinna towarzyszyć Ci w ciągu całego dnia – zarówno podczas pracy, spacerów, jak i na treningu.

#2 Pij kranówkę

W wielu miejscowościach woda prosto z kranu jest zdatna do picia. Dzięki temu szybko uzupełnisz swoją butelkę wielorazową. Jeśli masz wątpliwości co do jakości kranówki, zainwestuj w dzbanek filtrujący.

#3 Nawadniaj się różnymi sposobami 

Na poziom nawodnienia wpływ ma nie tylko woda wypijana prosto z butelki. W czasie większego zapotrzebowania na płyny (podczas upałów lub wzmożonej aktywności) dostarczaj wodę również z innych źródeł. Jednym z nich jest dieta sokowa, czyli zestaw soków i izotoników pełnych cennych składników odżywczych. Dieta sokowa dostępna jest obecnie w ofercie dobrych firm cateringowych.

#4 Monitoruj ilości wypijanych płynów

W wyrobieniu nawyku regularnego nawadniania pomoże monitoring picia wody. Możesz zainstalować aplikację mobilną w telefonie lub kontrolować ilość wypijanych płynów za pomocą smartwatcha. Tradycjonalistom polecamy notowanie w kalendarzu lub na specjalnie przygotowanej planszy powieszonej w widocznym miejscu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.