Hemoroidy to jedna z najbardziej wstydliwych chorób, zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Są to inaczej guzki krwawnicze, które statystycznie dotykają aż co drugiego mieszkańca naszego kraju. Są one naturalnymi strukturami odbytu, które przybierają formę poduszeczek wypełnionych krwią. Ich głównym zadaniem jest uszczelnienie kanału odbytu, a także wspomaganie mięśni zwieracza, które kontrolują wydalanie. Jednak nieprawidłowo działające hemoroidy, stanowią poważny problem, który jest jednocześnie niezwykle wstydliwy. Jakie są więc przyczyny anomalii w ich obrębie, a także objawy i ich leczenie?
Hemoroidy – przyczyny ich powstawania
Najczęściej hemoroidy, które bywają fachowo nazywane żylakami odbytu, powstają z przeróżnych przyczyn, niezależnych od wieku. Jako główne źródło ich nieprawidłowego działania możemy uznać siedzący tryb życia i brak aktywności. Kolejnym czynnikiem, który temu sprzyja jest zła dieta. Mowa tutaj o niewystarczającej ilości błonnika, dostarczanej do organizmu. Często jest to przyczyna zaparć, które wymuszają na błonie śluzowej je nadmierne rozciąganie się. Hemoroidów mogą spodziewać się także kobiety w zaawansowanej ciąży, gdzie rozwijające się maleństwo może uciskać układ żylny. W związku tym przepływ krwi jest utrudniony, co prowadzi do zaburzeń pracy jelit. Sam poród, również może wpłynąć na rozciąganie się hemoroidów. Nadmierne parcie może spowodować, że guzki również się rozciągną, co doprowadzi do choroby hemoroidalnej, która jest bolesna. Wpływ na hemoroidy ma również wiek. U osób po ukończeniu 50 roku życia, perystaltyka jelit zwalnia, co przyczynia się do powstawania żylaków. Niezaprzeczalną przyczyną jest także otyłość, biegunki, seks analny, a także zabiegi odbytu i krocza.
Hemoroidy i ich objawy
Do najczęściej występujących objawów choroby hemoroidalnej możemy zaliczyć:
- niezwykle dokuczliwy świąd odbytu- zwykle bywa lekceważony przez większość z nas, co uniemożliwia szybkie rozpoznanie choroby.
- świąd doprowadzający do podrażnienia śluzówki, co z kolei prowadzi do sączenia się wydzieli i w rezultacie stanu zapalnego odbytu.
- nawracające uczucie niepełnego wypróżnienia się, a także zauważalna krew na papierze toaletowym.
- w pewnym momencie może dojść do wypadnięcia guzka, który chory może wyczuć w okolicy odbytu, jednak po jakimś czasie hemoroidy same się cofają.
- kiedy choroba przybieraj ostanie, zaawansowane stadium, a guzki pozostają poza odbytem, konieczne jest ich operacyjne usunięcie.
Hemoroidy – leczenie
Okazuje się, że im prędzej choroba zostanie zdiagnozowana, tył łatwiej ją wyleczyć, a można zastosować nawet domowe metody, by nie dopuścić do jej rozwoju. Nie ma więc co zwlekać w nadziei, że świąd sam ustąpi. W zakresie sposobów domowych, można spróbować słynnych nasiadówek, czyli kąpieli ziołowych. Najlepiej sprawdza się wywar z rumianku i kory dębu. Jeśli jednak to nie przyniesie odpowiednich rezultatów, kolejnym krokiem jest zabieg bezoperacyjnego usunięcia chorych hemoroidów. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. W czasie jego trwania u podstaw guzków umieszcza się zaciskowe gumki, które powodują niedokrwienie, a w rezultacie ich martwicę. Ten zabieg trwa około 30 minut. W ostatnim zaawansowanym stadium choroby, może wymagać leczenia operacyjnego hemoroidów. Wówczas następuje ich całkowite usunięcie.
Długo męczyłam się z ta choroba. Nic przyjemnego, ale na szczęście jest już wszystko w porządku 🙂