Nużyca u ludzi to choroba skóry wywoływana przez pajęczaka – nużeńca. Występuje nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt.
Gatunki nużeńca ludzkiego
Do czynników etiologicznych nużycy u ludzi, zaliczyć należy dwa gatunki tego roztocza:
Demodex brevis i Demodex folliculorum. Nużeniec jest organizmem pasożytniczym i cudzożywnym. Zasiedla mieszki włosowe skóry oraz gruczoły łojowe i apokrynowe. Jego pożywieniem są wydzieliny, przesącza krwi oraz komórki nabłonkowe gospodarza.Nużyca u dzieci występuje bardzo rzadko.Jest ona raczej udręka osób dorosłych, a dzieję się tak z powodu większego wydzielania łoju u dojrzałych ludzi, w porównaniu do małych pacjentów.
Objawy
W większości przypadków nużyca u ludzi przebiega bezobjawowo. Co niektórzy doświadczyć mogą na skórze twarzy:
- zaczerwienienia;
- świądu;
- wyprysków;
- grudek;
- krostek przypominających trądzik młodzieńczy;
- łuszczenia się naskórka.
W przypadku zaatakowania przez nużeń oka, pacjent może:
- odczuwać suchość w oku;
- zmagać się z uczuciem „piasku w oku”;
- doświadczać swędzenia oka.
Jak poradzić sobie z uciążliwym pasożytem?
Nużyca u ludzi jest chorobą trudną do zdiagnozowania. Jej objawy mogą być mylnie interpretowane. Powoduje to realne zagrożenie u wielu osób, dlatego też warto skorzystać z profesjonalnej, specjalistycznej pomocy. Jednym ze sposobów, na postawienie trafnej diagnozy, jest zbadanie pod mikroskopem zeskrobin naskórka. Przyczyna choroby staje się wówczas znacznie prostsza do określenia, a co za tym idzie, ułatwia to sprecyzowanie konkretnego planu działania.
W terapii nużycy stosowane są także kąpiele z heksachlorobenzenem. Używane są także różnych aktywne roztoczobójcze roztwory. W przypadku zmagania się z nużycą powiek wykonać można ciepłe okłady w celu rozgrzania złogów łojowych.
Ile trwa leczenie nużycy u ludzi?
Proces leczenia nużycy jest wymagający i czasochłonny. Niezbędna jest bardzo dobra współpraca pacjenta ze specjalistą. Leczenie ma na celu zmniejszenie dolegliwości u pacjenta. Ze względu na wysoki wskaźnik zakażenia tym pasożytem, wyleczenie go w całości bardzo często okazuje się być niemożliwe. Jednak zostało stwierdzone, że bardzo pomocne jest nawet zmniejszenie liczby nużeńców.
Standardowa terapia trwa około 6 tygodni. W przypadku nawrotu schorzenia i utrzymywania się objawów, terapię warto powtórzyć.
Źródła zakażenia
Nużeniec jest dość mocno rozpowszechniony w środowisku. Odsetek i prawdopodobieństwo zarażenia się wzrasta wraz z wiekiem. Jak się okazuje prawie połowa osób po 40 roku życia boryka się z nużeńcem.
Nużeńcem można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub w momencie dotknięcia używanych wcześniej przez zakażonego przedmiotów. Szczególnie poddane na zakażenie są osoby:
- narażone na stres;
- starsze;
- z alergią;
- borykające się z nawracającymi problemami skórnymi;
- ze skórą mieszaną i tłustą.
Warto wspomnieć, że spore prawdopodobieństwo pojawienia się nużeńca u ludzi może wystąpić podczas wizyty u fryzjera czy kosmetyczki, kiedy to używane do pielęgnacji skóry akcesoria nie będą wystarczająco dokładnie oczyszczone po wizycie poprzedniego klienta. Nawet próbki kosmetyków lub testery mogą być pokryte tym uporczywym pasożytem.
Jak zapobiegać?
Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w zniwelowaniu wystąpienie nużycy u ludzi. Warto pamiętać o:
- dbałości o higienę;
- regularnym praniu ubrań oraz o częstej zmianie pościeli;
- unikaniu korzystania z przyborów kosmetycznych, a także rzeczy osobistych innych osób;
- używaniu peelingów usuwających martwy naskórek;
- dbaniu o odporność swojego organizmu.
Nużeniec u ludzi żywi się nabłonkiem skórnym człowieka, łojem, a także wszelkimi pochodzącymi ze skóry wydzielinami. Dlatego też, najczęściej bytuje w mieszkach włosowych człowieka lub jego gruczołach łojowych. Tam ma przesyt pokarmu oraz najlepsze warunku rozwoju. Nużeniec może żyć właściwie w każdej części ludzkiego ciała, jednak najczęściej wybiera miejsca najbardziej owłosione – jak na przykład skórę głowy.
Jak wygląda nużyca u ludzi?
Demodex folliculorum – nużeniec ludzki – jest to niewielki pasożyt, który posiada obłe ciało z otworem gębowym, odwłokiem, długim ogonem i czterema parami krótkich odnóży. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, bo zalewie jednej czwartej milimetra, pokonuje dystans około półtora centymetra w przeciągu doby. Żyje maksymalnie 25 dni, ale składa około 20 jaj, które w kilku fazach rozwoju zmieniają się z larwy w dorosłą postać pasożyta. Nużeniec preferuje spokój, ciemność i umiarkowaną, jednolitą temperatur
Dodaj komentarz