Obecnie duży nacisk kładzie się na jakość powietrza jakim oddychamy. Nie ma się co temu dziwić, gdyż zanieczyszczenie go powoduje u ludzi szereg chorób płucnych. Mając ogród możemy przyczynić się do poprawy jakość otaczającego nas powietrza sadząc odpowiednie rośliny.
Jakie rośliny mają znaczący wpływ na jakość powietrza
Wbrew pozorom nie wszystkie rośliny jednakowo oczyszczają powietrze. Zazwyczaj jest tak, że im większa powierzchnia zielonych liści tym lepszy stanowią one filtr. Jednakże w naszych warunkach trzeba jeszcze wziąć pod uwagę okres zimowy, kiedy to najwięcej jest emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń z pieców. O tej porze roku też większość roślin nie posiada liści. Wyjątkiem są iglaste rośliny.
Zimowe filtry powietrza
W czasie zimy nie ma zbyt wiele gatunków roślin w ogrodzie, które mogą filtrować powietrze. Do jednych z najbardziej wydajnych zaliczyć można:
- sosnę;
- świerk;
- jodłę;
- tuję.
Drzewa im starsze tym więcej zatrzymują zanieczyszczeń. Jednakże odbić się to może na ich wyglądzie, dlatego wiosną warto dobrze przepłukać igliwie na nich aby usunąć zaschnięty zimowy pył.
Naturalne filtry powietrza
Czasem też latem zdarza się nam oddychać niezbyt dobrej jakości powietrzem. Możemy to zmienić sadząc w ogrodzie drzewa, które mają dużo liści. Mogą to być między innymi takie gatunki jak:
- lipa – jest bardzo wartościowym drzewem, jej kwiaty produkują dużo nektaru i pyłku;
- brzoza brodawkowata – posiada pięknie wybarwioną korę na pniu;
- buk – jego nasiona stanowią wartościowy pokarm dla dzikich zwierząt;
- klon pospolity – potrzebuje dużo miejsca dla swojej rozłożystej korony;
- grusza pospolita – sprawdza się zwłaszcza na słonecznych miejscach.
Powyżej podano linki do sklepu w którym kupisz sadzonki wymienionych roślin.
Trawa zamiast kostki
Bardzo dużo wybetonowanych powierzchni można zamienić w naturalne filtry powietrza. Zamiast kostki na podjeździe możemy mieć wyłożoną kratkę zarośniętą trawą, którą kosimy przy okazji pielęgnacji trawnika. wiele przestrzeni o słabym natężeniu ruchu mogą stanowić właśnie takie utwardzone dywany trawiaste.
Ogrody wertykalne
Tam gdzie nie ma miejsca i budynki zajmują dużą przestrzeń można spróbować zagospodarować ścianę jednego z budynków na ogród wertykalny. Montaż odpowiednich pojemników na ścianie budynku powinien być dobrze rozplanowany, tak aby możliwe było nie tylko podciągnięcie nawodnienia ale też aby rośliny miały wystarczającą ilość miejsca.
Dobrym rozwiązaniem są kraty, które montowane są w pewnej odległości od ściany. Pozwala to roślinom na swobodne rośnięcie i zapewnia wentylację. Architekt krajobrazu jest w stanie nie tylko skomponować odpowiedni rodzaj nośnika takiej ściany ale też dobrać gatunki, które poradzą sobie w takich warunkach.
Rośliny do ogrodów wertykalnych
Ogrody wertykalne to rozwiązanie dobrze sprawujące się też w małych przydomowych ogródkach. Do ich realizacji potrzebujemy odpowiednich pojemników oraz gatunków roślin jakie w nich posadzimy. Poniżej podaję małe zestawienia, które dobrze sobie radzą na ścianie.
Do cienistych miejsc nadają się takie piękności jak:
- miodunka pstra;
- języcznik zwyczajny;
- niedźwiedzie futro;
- dąbrówka rozłogowa.
W pełnym słońcu dobrze czuć się będą:
- lawenda;
- pelargonia;
- nasturcja;
- tojeść rozesłana.
Wykorzystanie nieatrakcyjnych miejsc na posesji
Bardzo wielu właścicieli zmaga się z problemem zagospodarowania mało atrakcyjnych miejsce na swojej posesji. Niekiedy nie mamy wpływu na to co się na niej znajduje, dlatego trzeba znaleźć rozwiązanie, które zmieni wygląd miejsca.
Mury, obdrapane ściany budynków warto zagospodarować pod pnącza. W cieniu dobrze poradzi sobie hortensja pnąca albo bluszcz pospolity. Natomiast w słońcu na takiej podporze będzie się dobrze piął winobluszcz. Jeśli musimy i tak zamontować podpory aby roślina nie niszczyła elewacji budynku to warto wtedy posadzić pnącze owocowe jak jeżyna czy winogron.
Możliwości oczyszczania powietrza przez rośliny w ogrodzie zależy od powierzchni ich liści. Tak więc miniaturowa sadzonka ma o wiele mniejszą wydajność niż dorosłe drzewo. Bierzmy pod uwagę więc także wielkość docelową gatunków jakie sadzimy w ogrodzie jak też szybkość wzrostu. Oczywiście wybierając drzewo do ogrodu dopasujmy je do wielkości naszej posesji. Można taką samą wydajność uzyskać sadząc kilka mniejszych drzew zamiast jednego dużego.
Urządzając swój ogród bardzo zwracałam uwagę na to jakie rośliny sadzę. Patrzyłam na ich zastosowania np. właśnie pod względem filtrowanie powietrza. Teraz mój ogród nie tylko jest piękny to też bardzo użyteczny.