Olej lniany w odchudzaniu

olej lniany

Len, znany również jako siemię lniane, to roślina niezwykle bogata w składniki odżywcze. Produkowany z jego ziaren olej lniany jest jednym z najzdrowszych dodatków, które można wprowadzić do diety. Wykazuje on właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, a także poprawia kondycję serca. Jednak mało kto wie, że działa on również odchudzająco!

W jaki sposób olej lniany wpływa na proces odchudzania?

Olej lniany wpływa na utratę wagi na kilka sposobów. Przede wszystkim, dzięki dużej kaloryczności prowadzi do zahamowania apetytu. Łyżka stołowa oleju zawiera ok. 120 kcal. Wynika to z dużej zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz błonnika pokarmowego. Dzienne spożycie 1-2 łyżek oleju zapewnia uczucie sytości. Błonnik pokarmowy dzięki swojej strukturze tworzy lepki roztwór w żołądku, co pozwala wydłużyć czas przebywania treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym, a tym samym zwiększa się czas wchłaniania substancji odżywczych.

Olej lniany wpływa również na perystaltykę jelit. Natłuszcza okrężnicę, ułatwiając przemieszczanie się masy pokarmowej. W skrócie – działa jako naturalny środek przeczyszczający i łagodzący zaparcia.

Jak można używać oleju lnianego?

Najprostszym sposobem spożycia jest przyjęcie dawki oleju na łyżce. Oprócz tego olej lniany świetnie sprawdzi się jako:

  • dip/sos w sałatkach
  • dodatek do koktajlu, soku
  • zamiennik margaryny/masła na kanapce
  • dodatek do dań już wcześniej przygotowanych na ciepło

Nie należy poddawać go obróbce termicznej! Gotowanie obniża wartość odżywczą, natomiast wysoka temperatura powoduje uwalniane szkodliwych związków. 

Ile oleju można zjeść?

Olej lniany można przyjmować w formie suplementów oraz w formie płynnej a dawka różni się w zależności od osoby. Nie ma konkretnie określonego dawkowania, jest zmienne w zależności od producenta. Przyjmuje się, aby nie przekraczać ilości kilku łyżek na dzień. Najlepiej jest wkomponować go do codziennej diety i dodawać do posiłków. Wprowadzenie zbyt dużej ilości może objawiać się występowaniem biegunki.

Gdzie kupić i jak przechowywać olej lniany?

Można go znaleźć w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością oraz w niektórych dużych marketach. Dostępny jest również w sklepach internetowych. Wybierając idealny olej, należy zwrócić uwagę na kolor butelki – zalecane jest przechowywanie go w ciemnym szkle, ograniczającym dostęp do światła. Powinien być płynny, klarowny, o złocistożółtym kolorze.

Olej należy przechowywać w lodówce, pamiętając o szczelnym zamknięciu (zapobiegnie to utlenianiu i jełczeniu). Po otwarciu najlepiej jest go spożyć w ciągu 6-8 tygodni.

Na co uważać spożywając olej lniany?

Wprowadzenie go do diety powinno być poprzedzone konsultacją lekarską przy:

  • stosowaniu leków rozrzedzających krew (np. Aspiryna, diklofenak, warfaryna)
  • stosowaniu leków obniżających stężenie glukozy we krwi
  • planowanym zabiegu chirurgicznym
  • u kobiet ciężarnych i karmiących piersią
  • u dzieci

 

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.