Olej rzepakowy, czyli ideał w kuchni

Olej rzepakowy ma szerokie zastosowanie w kuchni

Obecnie coraz więcej i coraz częściej mówi się o wpływie codziennej diety, nie tylko w kontekście utrzymania zgrabnej figury i atrakcyjnego wyglądu, ale przede wszystkim w kwestii zdrowia. Każdy z nas chce cieszyć się z faktu utrzymania naszego ciała w jak najlepszym zdrowiu i świetnej kondycji niezależnie od wieku. 70% sukcesu w osiągnięciu tego celu leży w kuchni, dlatego, że to właśnie produkty, których na co dzień używamy do przygotowywania potraw, mają największy wpływ na nasze samopoczucie.

Jednym z elementów diety powinny być zdrowe tłuszcze. Oczywiście, możemy dostarczać ich z ryb, orzechów czy przepysznej oliwy z oliwek, ale co jeśli spojrzymy nieco bliżej na nasz rodzimy rynek i postawimy na „oliwę północy” – olej rzepakowy.

Oleje rzepakowe są naturalnym produktem wytwarzanym w Polsce, w ilościach stanowiących aż 10% produkcji w całej Europie. Nasz kraj jest także jednym z najważniejszych (zaraz za Francją i Niemcami) pod względem uprawy rzepaku. Na obszarach o powierzchni 900 tysięcy hektarów produkowanych jest średnio 1090 mln ton tego surowca, co przekłada się na 436 tysięcy litrów czystego oleju. Z tego też powodu, grzechem byłoby niewykorzystanie go w codziennym gotowaniu, tym bardziej, że poza tym, że Polska jest w czołówce jego produkcji, to cechuje się on doskonałymi właściwościami, zarówno smakowymi jak i prozdrowotnymi.

Olej rzepakowy cechuje się bardzo wysoką, a w przypadku oleju rzepakowego wysokooleinowego, najwyższą wręcz, zawartością kwasu oleinowego. Zajmuje czołowe miejsce, pod względem nasycenia kwasami nienasyconymi, z rodziny omega 3, 6 i 9, zaraz obok oliwy tłoczonej z oliwek. Ze względu na to, że w naszym kraju nie jest jeszcze tak powszechne spożywanie codziennie ryb czy owoców morza, które są głównymi produktami dostarczającymi odpowiedniej ilości tych jedno- bądź wielonienasyconych kwasów, warto uzupełnić ich niedobory spożywając właśnie olej rzepakowy. Wystarczą jego dwie łyżki dziennie, aby zapewnić sobie prawidłowy stosunek omega 3 do omega 6, który wynosi 1:2 i pozwala nam na utrzymanie naszego zdrowia na odpowiednim poziomie.

Głównymi właściwościami, nie tylko prozdrowotnymi, ale ogólnie przemawiającymi za regularnym spożyciem, jakimi mogą poszczycić się oleje produkowane z rzepaku są między innymi:

  • bardzo wysoka zawartość kwasów omega-3;
  • bogactwo przeciwutleniaczy, które wspierają opóźnianie procesów starzenia komórek organizmu, a dodatkowo pozwalają na bezpieczne i długie przechowywanie oleju;
  • nieocenione źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • spora zawartość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, między innymi witaminy K i E;
  • wysoka temperatura dymienia, co pozwala na wykorzystanie go w kuchni, gdzie doskonale sprawdza się jako tłuszcz wykorzystywany do smażenia;
  • neutralny zapach sprawia, że idealnie nadaje się do spożywania na zimno, jako element sosów np. do sałat;
  • smak, który delikatnie podkreśla doprawione nim potrawy;
  • stosowanie go jako bazy do powszechnie spożywanego, w naszym kraju, majonezu;
  • powszechność i niska cena, pozwalająca na codzienne użycie i nieograniczone wręcz spożywanie.

Jak widać olej rzepakowy to istne bogactwo zarówno wartości odżywczych jak i możliwości wykorzystania go w codziennym menu. Zarówno ten tłoczony na zimno, jak i rafinowany, mogą być przez nas spożywane bez obaw o zdrowie. Do sałatek i spożywania na zimno polecany jest ten świeżo tłoczony. Rafinowany, czyli oczyszczony, dzięki temu, że w procesie rafinacji pozbawiany jest substancji źle reagujących na działanie wysokiej temperatury, świetnie nadaje się do smażenia i podgrzewania.

Oczywiście warto próbować różnych produktów, tych bardziej egzotycznych także. Na co dzień warto jednak postawić na sprawdzone, niedrogie i doskonałe, pod względem jakościowym, owoce rodzimej produkcji, jak właśnie, pasujący do wielu dań, olej rzepakowy.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.