Otwieranie własnego gabinetu dietetycznego – o czym trzeba wiedzieć?

Kobieta otwiera własny gabinet dietetyczny

Osoby, które pasjonują się odpowiednim odżywianiem oraz zdrowym stylem życia i przy tym a  lubią oraz potrafią rozmawiać z ludźmi, znakomicie odnajdą się w zawodzie dietetyka. To bardzo ciekawe zajęcie, w szczególności, jeśli wchodzi w grę otwarcie własnego gabinetu dietetycznego.

Jednak, aby z powodzeniem prowadzić własną działalność gospodarczą jako dietetyk, trzeba wiedzieć o kilku ważnych rzeczach w kwestiach prawnych, na temat potencjalnych klientów, a także wyposażenia, lokalizacji i urządzenia gabinetu dietetycznego.

Otwieranie własnego gabinetu dietetycznego – kwestie prawne

Prowadzenie swojej własnej firmy dietetycznej w żaden sposób nie jest uwarunkowane prawnie. Taką firmę może prowadzić każdy, jeżeli zatrudni odpowiednio wykwalifikowany personel. Jednak jeśli właściciel firmy chce osobiście świadczyć usługi dietetyka, musi mieć odpowiednie, kierunkowe wykształcenie. Wiąże się to z przepisami, które mówią, że dietetykiem może zostać jedynie taka osoba, która ma tytuł zawodowy dietetyka. Zatem jedyna droga do tego celu to ukończenie studiów na kierunku dietetyka, przynajmniej I stopnia. Niezmiernie istotne jest  również zdobycie pierwszych doświadczeń na praktykach, które odbywają się w czasie studiów.

Własny gabinet dietetyczny – potencjalni klienci

Współczesny rynek jest pełen potencjalnych klientów dietetyka:

  • otyłość – coraz więcej osób ma niestety tą przypadłość, która uznana została za chorobę cywilizacyjną;
  • alergia – to kolejne ze schorzeń, na które cierpi wiele, zwłaszcza młodych osób, wymaga ona stosowania odpowiednio dobranej diety;
  • sportowcy – zarówno zawodowi, jak i pasjonaci, z uwagi na zwiększony wysiłek, a także w związku ze o szczególną dbałością o zdrowie oraz wydolność organizmu, bardzo chętnie korzystają oni ze wsparcia dietetyków.

Jak przygotować własny gabinet dietetyczny?

Dietetyk to zawód, który jest ściśle związany z medycyną. Do takiego gabinetu często przychodzą osoby, które są dotknięte jakąś chorobą. W związku z tym, nawet jeśli dana osoba wydaje się zdrowa, zasady obowiązujące w tej profesji wskazują, że trzeba go zbadać. Takie badanie polega na ustaleniu najważniejszych danych na temat klienta: waga, wzrost, ciśnienie czy puls. Niezmiernie istotne jest  określenie zawartości tkanki tłuszczowej, a także wody oraz masy mięśniowej w organizmie. Do tego wszystkiego konieczny jest odpowiedni, profesjonalny sprzęt. Bardzo przydatne są również specjalne programy komputerowe, które służą do układania diet.

Lokalizacja i urządzenie gabinetu dietetycznego

Jeżeli chcesz prowadzić swój własny gabinet dietetyczny, bardzo ważna jest także dobra jego  lokalizacja. Gabinet dietetyczny powinien zatem znajdować się w takim miejscu, aby każdy mógł tam bez trudu trafić i aby był widoczny dla przechodniów. Można go utworzyć w ośrodku zdrowia czy też w centrum fitness. Swój gabinet dietetyczny musisz estetycznie urządzić i zawsze dbać o to, aby był czysty. Powinien być też wyposażony w takie pomieszczenia jak: poczekalnia, toaleta i pomieszczenie socjalne. Twój gabinet dietetyczny nie musi wcale zajmować dużej powierzchni. Pamiętaj również o tym, aby zadbać o stronę internetową, na której zawarte będą szczegółowe informacje dotyczące działalności, cennik, odbyte kursy, zdobyte wyróżnienia itp. jak np. Projektzdrowie.info.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.