Reduktory tłuszczu – skład i działanie

spalanie tłuszczu

W czasie wakacji wiele osób chce wypracować szczupłą sylwetkę i pozbyć się zbędnych kilogramów. W osiągnięciu tego celu może pomóc stosowanie tzw. reduktorów tłuszczu. W jaki sposób działają takie preparaty? Co zawierają w sobie reduktory tłuszczu i czy można po nie bezpiecznie sięgać w trakcie odchudzania?

Co zawierają w sobie środki na spalanie tłuszczu?

Reduktory tłuszczu to suplementy mające pomagać w spalaniu tkanki tłuszczowej. Preparaty bazują na składnikach o potencjalne termogenicznym. Dzięki wspieraniu termogenezy wspomniane substancje mogą wspomagać proces spalania tkanki tłuszczowej pożądany w trakcie pracy nad smukłą sylwetką. Do składników wykorzystywanych w reduktorach tłuszczu należą m.in. kapsaicyna, kofeina, piperyna, l-karnityna, ekstrakt z zielonej herbaty, synefryna, ekstrakt z zielonej kawy czy sinetrol.

Należy pamiętać, że choć omawiane środki wspierają redukcję tkanki tłuszczowej, samo ich stosowanie nie sprawia, że się chudnie. Suplementy wspomagające spalanie tłuszczu przynoszą pożądane efekty tylko wtedy, gdy łączy się ich przyjmowanie z regularną aktywnością fizyczną i dobrze zbilansowaną dietą z deficytem kalorycznym.

Jak działają reduktory tłuszczu?

Reduktory tłuszczu nazywane są też spalaczami tłuszczu albo termogenikami. Ich działanie polega na stymulowaniu termogenezy, czyli procesu wytwarzania ciepła przez organizm poprzez spalanie kalorii. Aby składniki o potencjale termogennym zostały strawione, organizm musi zużyć więcej energii. Tabletki na spalanie tłuszczu mają za zadanie zwiększać wydatek energetyczny, nasilając spalanie tkanki tłuszczowej, a także przyspieszać metabolizm. Preparaty mogą ponadto ograniczać odczuwanie głodu. Dzięki omówionym właściwościom reduktory tłuszczu pozwalają spożywać mniej kalorii, a zarazem sporo ich spalić. Preparaty powinno się stosować przed posiłkami albo przed treningiem, aby nasilić spalanie tkanki tłuszczowej.

Czy stosowanie reduktorów tłuszczu jest bezpieczne?

Chociaż składniki wykorzystywanie w reduktorach tłuszczu uznaje się za bezpieczne dla organizmu, niektóre osoby nie powinny ich przyjmować. Ostrożność zaleca się przede wszystkim pacjentom cierpiącym na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego. Kofeina oraz synefryna zawarte w reduktorach tłuszczu przyspieszają tętno i zwiększają ciśnienie tętnicze krwi. Takie działanie jest niepożądane w przypadku osób zmagających się z nadciśnieniem, pacjentów po zawale, udarze czy z zaburzeniami rytmu serca. We wskazanych przypadkach bezpieczniejsze okaże się jedzenie naturalnych spalaczy tłuszczu – imbiru, kurkumy, cynamonu, chili czy zielonej herbaty. Wspomniane produkty również podnoszą termogenezę i mobilizują przez to organizm do spalania tłuszczu.

Warto pamiętać, że reduktory tłuszczu mogą wpływać na gospodarkę insulinową i glukozową. Z tego względu ostrożność powinni zachować również diabetycy. Stosowanie spalaczy tłuszczu musi być skonsultowane z lekarzem w przypadku występowania jakiejkolwiek choroby przewlekłej. Ponadto przyjmowanie preparatów nie jest zalecane w ciąży ani okresie karmienia piersią.

Reduktory tłuszczu cieszą się dużą popularnością wśród osób marzących o smukłej sylwetce. Preparaty mogą wspierać spalanie tkanki tłuszczowej, jednak ich stosowanie ma sens jedynie w przypadku regularnej aktywności fizycznej i przestrzegania założeń zdrowej, zbilansowanej diety. Bez całościowej modyfikacji stylu życia przyjmowanie spalaczy tłuszczu mija się z celem, o czym warto pamiętać, rozpoczynając odchudzanie.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.