Trening cardio – dla kogo jest dobry?

Kobiety w parku robią trening cardio

Trening cardio to skuteczny booster metabolizmu. Ćwiczenia wykonywane w oparciu o zasady cardio przynoszą szybkie i zdecydowane efekty. Intensywna praca organizmu pozwala na zredukowanie wagi oraz wzmocnienie ogólnej wydolności fizycznej ciała. Dzięki szybkim, intensywnym ruchom organizm przetwarza dużą ilość tlenu, dzięki czemu wszystkie tkanki w organizmie stają się odpowiednio nasycone tą substancją. Dla kogo trening cardio będzie strzałem w dziesiątkę?

Jak wygląda trening cardio?

Do realizacji ćwiczeń w typie cardio nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Wystarczy sportowy strój, wygodne buty sportowe damskie i nieco motywacji. Treningiem cardio może być bardzo wiele aktywności, które posiadają jednak jedną wspólną cechę. Chodzi o to, aby poszczególne ćwiczenia wykonywać w sposób intensywny i ciągły, kończąc wysiłek po kilkudziesięciu minutach. Może być to zatem bieganie lub jazda na rowerze, która trwa 30 minut bez przerwy. Trening cardio należy powtarzać systematycznie, czyli najlepiej kilka razy w tygodniu. Warto robić sobie jednodniowe, albo dwudniowe przerwy. Mięśnie potrzebują nieco wytchnienia po wytężonej pracy treningowej. Trening cardio jest łatwy do wykonania, przez co może robić go każdy, dostosowując poziom trudności do własnych możliwości.

Dlaczego trening cardio jest dobry dla organizmu?

Z treningu cardio korzystają osoby, które chcą osiągnąć cele sportowe i dietetyczne. W przypadku wybrania intensywności treningowej na poziomie ok. 50% maksymalnego tętna, występują optymalne wartości spalania tkanki tłuszczowej. W przypadku zwiększenia intensywności do granicy bliskiej maksymalnej, następuje praca beztlenowa, co sprzyja budowie masy mięśniowej. Jeśli zatem zależy nam na zrzuceniu zbędnego balastu, powinniśmy celować w ćwiczenia średnio intensywne, które oscylują w granicach 50-60% tętna maksymalnego HR. Trening cardio pomaga także w zwiększeniu wydolności organizmu. Po kilku sesjach treningowych ćwiczący widzi swoje postępy i jest w stanie realnie zwiększać osiągi. Jest to trening, który potrafi bardzo zmotywować osobę, która do tej pory niezbyt chętnie kierunkowała swoją uwagę ku aktywności fizycznej.

Kto powinien ćwiczyć cardio?

Generalnie nie ma ograniczeń co do realizowania treningów cardio. Oczywiście powinniśmy być sprawni i nie mogą występować przeciwwskazania do pracy w podwyższonym tętnie. Trening cardio wykonują zarówno profesjonalni sportowcy, jak i osoby dopiero wchodzące do pasjonującego świata aktywności fizycznej. To świetna aktywność dla osób, które nie lubią skomplikowanych układów treningowych, długich serii i setki powtórzeń. Choć oczywiście tego typu aktywność tych sytuacji nie wyklucza. Tak naprawdę wystarczy wygodne ubranie, dopasowane buty sportowe damskie i można zacząć biegać, grać w tenisa, jeździć na rowerze czy uprawiać marszobieg. Tak, również szybki marsz może być zaliczany do treningu cardio, o ile jest realizowany w odpowiednio wysokiej intensywności, realnie zwiększającej liczbę uderzeń serca na minutę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.