Truskawki: jak i kiedy sadzimy truskawki?

truskawki na talerzyku położonym na pniu drzewa

Niewielkie, soczyste owoce o intensywnej czerwonej barwie i pysznym, słodkim smaku! O czym mowa? Oczywiście o truskawkach! Truskawki to jedne z najchętniej sadzonych owoców w polskich ogródkach. Czy Ty także masz w planach sadzenie truskawek? Zanim się za to zabierzesz, musisz dowiedzieć się, kiedy sadzić truskawki oraz w jaki sposób należy to robić. Odpowiedni termin sadzenia oraz prawidłowa pielęgnacja upraw jest kluczem do sukcesu. Przy odrobinie wysiłku i sprzyjającej pogodzie, będziesz mógł cieszyć się tymi pysznymi owocami we własnym przydomowym ogródku! A zatem kiedy i jak sadzić truskawki?

Kiedy sadzimy truskawki? Najlepszy termin sadzenia

Zanim przystąpisz do działania, musisz znaleźć odpowiedź na ważne pytanie: kiedy sadzić truskawki? Jeśli wybierzesz niewłaściwy termin, może okazać się, że twoje uprawy nie będą rosły. Z drugiej strony, odpowiednia pora sadzenia truskawek, to jeden z niezbędnych elementów do ogrodniczego sukcesu.

Truskawki – sadzenie w odpowiednim terminie

Termin sadzenia truskawek zależy przede wszystkim od posiadanego rodzaju sadzonek. Sadzonki zwane Frigo należy wkładać do gruntu wiosną i latem. Natomiast sadzonki zielone trzeba zasadzić wiosną lub wczesną jesienią.

Najlepsze pory na sadzenie to:

  • kwiecień,
  • pierwsza połowa maja,
  • druga połowa lipca,
  • sierpień.

Do wyboru są jeszcze sadzonki w doniczkach lub pojemnikach. Te owoce można sadzić praktycznie przez cały rok, jednak najlepsza pora to mniej więcej połowa sierpnia. Sadzonki zdążą się ukorzenić i w następnym roku możesz liczyć na pierwsze owoce. Gdy już wiesz, kiedy sadzimy truskawki, powinieneś też dowiedzieć się, w jaki sposób to robić i jak prawidłowo je pielęgnować.

Przygotowanie gruntu do sadzenia truskawek

To niezwykle ważne, by wiedzieć, jak sadzić truskawki. Jeśli jednak chcesz, by twoje sadzonki dobrze się przyjęły, musisz także odpowiednio przygotować grunt pod ich uprawę. Ziemia do sadzenia truskawek musi być pozbawiona chwastów i szkodników. Zanim przystąpisz do sadzenia sprawdź także pH gleby. Truskawki najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej, której wartość pH wynos mniej więcej od 5,5 do 6,5. Warto też odpowiednio nawieźć glebę.

Możesz na przykład głęboko przekopać ziemię i wymieszać ją z naturalnym nawozem, takim jak kompost czy obornik. Dzień przed sadzeniem truskawek należy dobrze nawodnić glebę. Jeśli natomiast chodzi o samo miejsce sadzenia, najlepiej gdy jest nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

kwiat truskawki
Truskawki – sadzenie

Gdy przyjdzie odpowiednia pora i przygotujesz grunt pod sadzonki, możesz przejść do najważniejszej części – do sadzenia. Jeśli chodzi o truskawki, sadzenie nie jest zbyt skomplikowane.

Cały proces zamyka się w 5 prostych krokach:

  1. W glebie trzeba wykopać dziurę o głębokości nieco większej niż wysokość korzenia sadzonki.
  2. Następnie należy umieścić sadzonkę w przygotowanym dołku. Korzenie muszą znajdować się w pozycji wyprostowanej.
  3. Kolejnym krokiem jest ugniecenie gleby wokół sadzonki. Trzeba zrobić to dokładnie i starannie, by sadzonka mogła silnie się zakorzenić.
  4. Niezwykle ważnym krokiem jest wyściółkowanie ziemi wokół posadzonych truskawek. Glebę można posypać na przykład słomą. Pozwoli to zapobiec wyschnięciu gleby oraz gniciu owoców, które wyrosną. Poza tym wyściółka ograniczy rozrost szkodliwych chwastów.
  5. Ostatnim krokiem, który kończy sadzenie truskawek, jest dokładne podlanie sadzonek. Później należy podlewać je codziennie (oprócz dni, w których pada deszcz).

Na co uważać podczas sadzenia truskawek?

Jak już wspomniano, w wypadku truskawek sadzenie nie jest skomplikowane. Trzeba jednak mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim sadzonki nie mogą znajdować się zbyt głęboko w glebie. Wtedy roślina może zacząć gnić. Z drugiej strony, gdy sadzonka zostanie umieszczona w ziemi zbyt płytko i jakaś część korzenia będzie wystawała nad glebę, wtedy truskawki wyschną.

Warto też zwrócić uwagę na sposób ułożenia korzeni. Jak już wspomniano, muszą one znajdować się w pozycji wyprostowanej. Zgięte korzenie nie służą roślinie, a wręcz przeciwnie – wypychają ją ponad glebę, co ostatecznie prowadzi do przesuszenia.

Sadzonki truskawek znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Podkarpackie Sady.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.