Zamienniki leków, czy to jest to samo co leki oryginalne?

Koszt lekarstw

Przychodząc do apteki z receptą nieraz słyszymy, że jest tańszy zamiennik. Dla większości osób samo słowo „tańszy” jest zachętą do kupienia odpowiednika leku. Pytanie czy to dobra decyzja?

Czy zamiennik leku zawsze jest gorszy?

Ciężko jest jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. Lek oryginalny, wprowadzony na rynek swego czasu jako innowacja musiał przejść odpowiednie badania i testy. Wyniosło to firmę farmaceutyczną sporo kosztów, prób, które zakończyły się fiaskiem, aby dopracowany lek trafił do aptek.

Natomiast lek generyczny zawiera tą samą substancję czynną, tylko różni się pomocniczymi i wypełniaczami. Dlatego też może znacznie odbiegać w działaniu od leku podstawowego, ale nie zawsze musi być gorszy.

Leki generyczne mogą być bardziej dopracowane

Zdarza się i tak, że zamienniki są lepszej jakości, albo działają tak samo dobrze jak leki oryginalne. Różnią się co najwyżej wielkością tabletki, kolorem no i oczywiście ceną. Szczególnie wśród antybiotyków jest dużo odpowiedników, jednak nie każdy z nich jest równie skuteczny. Po porównaniu leku Zinnat i Bioracef, gdzie substancją czynną jest cefuroksym wyszło, że oba tak samo szybko rozpuszczają się w soku żołądkowym, ale znacznie różnią się wyglądem oraz ceną.

Znaczenie zamienników leków dla pacjentów

Występowanie na rynku zamienników leków to ratunek dla wielu pacjentów, którzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na kupno drogiego leku oryginalnego. Leki generyczne są konkurencją dla oryginalnych, co także powoduje obniżenie ceny tych ostatnich. Nie zawsze jest to dobry trend, gdyż niska opłacalność nie zachęca do wprowadzania na dany rynek wysokiej jakości produktów.

Równoważność leków

Zagadnienie równoważności leków polega na trzech aspektach:

  • równoważność farmaceutyczna – określa takie parametry jak sposób podawania leku, ilość substancji czynnej czy jego przeznaczenie;
  • równoważność biologiczna – dotyczy leków które po zastosowaniu takiej samej dawki dają jednakowe efekty lecznicze;
  • równoważność terapeutyczna – ten aspekt dotyczy skuteczności podanych leków w odpowiedniej dawce oczekiwanej na podstawie wykonanych badań.

Leki generyczne niekoniecznie muszą być gorszej jakości, jednak nie zawsze jest ona tak dobra jak w przypadku leków oryginalnych. Bardzo duża ilość zamienników działa bardzo podobnie i nie ma znacznych różnic między poszczególnymi z nich. Szczególnie bardzo dużo antybiotyków posiada swoje odpowiedniki produkowane przez różne firmy, zarówno krajowe jak i zagraniczne. Jednak stosowanie innego leku trzeba obserwować pod kątem pojawienia się skutków ubocznych czy działań niepożądanych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.