Papa, cellulit! Najskuteczniejsze ćwiczenia na pozbycie się cellulitu

Kobieta bez cellulitu

Skórka pomarańczowa na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach to problem, który dotyka wielu kobiet. Niestety w walce z cellulitem nie istnieje droga na skróty. Aby się go pozbyć, nie wystarczą dobre kosmetyki, lecz konieczne są zmiany w stylu życia. Kompleksowe podejście do problemu, powinno obejmować przede wszystkim zdrową dietę oraz regularną aktywność fizyczną. Podpowiadamy, jakie ćwiczenia najszybciej ujędrnią skórę i pomogą pozbyć się cellulitu.

Co to jest cellulit?

Aby podjąć skuteczną walkę z wrogiem, trzeba go dobrze poznać. Cellulit to grudkowate zgrubienia pod skórą, które najczęściej pojawiają się na udach, brzuchu i pośladkach. Są to powiększone komórki tłuszczowe, czyli adipocyty, które nie tylko brzydko wyglądają, ale i wpływają negatywnie na funkcjonowanie tkanek. Grudki uciskają sąsiadujące naczynia krwionośne i limfatyczne, co przekłada się na słabsze krążenie, powstawanie obrzęków, zatrzymanie wody w tkankach, spowolnione usuwanie toksyn oraz słabsze przyswajanie tlenu i substancji odżywczych.

Skąd bierze się cellulit?

Ze względu na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie, cellulit najczęściej dotyka kobiety. Na jego powstawania wpływa wiele czynników, takich jak brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia, nadmiar tkanki tłuszczowej, słabe krążenie, spożywanie zbyt dużych ilości soli, cukru i alkoholu, palenie papierosów czy noszenie zbyt obcisłych ubrań. Problem może nasilać się z czasem, więc walkę najlepiej zacząć zaraz po pojawieniu się pierwszych oznak cellulitu. Zaawansowanego stadium znacznie trudniej się pozbyć! Bardzo wyraźny cellulit u osób z nadwagą bywa bolesny i uznaje się go za stan chorobowy.

Jak ćwiczyć, aby efekty były najlepsze?

Producenci kosmetyków mamią kobiety magicznymi efektami swoich specyfików, ale pozbycie się cellulitu jest praktycznie niemożliwe bez zmiany nawyków. Skórka pomarańczowa to forma tkanki tłuszczowej, więc zgubienie kilku zbędnych kilogramów sprawi, że stanie się mniej widoczna. Podstawową zasadą jest tutaj regularność – aby osiągnąć dobre efekty, należy zdrowo się odżywiać oraz ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu. W walce z cellulitem warto postawić na treningi aerobowe, połączone z ćwiczeniami ukierunkowanymi na problematyczne strefy ciała. Dobrze sprawdzą się również interwały, czyli intensywny wysiłek przeplatany krótkim odpoczynkiem. Każdy trening należy rozpocząć rozgrzewką, która zminimalizuje ryzyko kontuzji i sprawi, że ćwiczenia będą bardziej efektywne.

Trening aerobowy i interwały

Podstawą walki z cellulitem powinny być ćwiczenia aerobowe, takie jak pływanie, bieganie, jazda na rowerze, skakanie na skakance czy aerobik. W trakcie tego typu treningu mięśnie otrzymują dużą ilość tlenu, tętno podnosi się, a metabolizm przyspiesza, co prowadzi do spalania tkanki tłuszczowej, w tym cellulitu. Warto pamiętać, że skuteczny trening aerobowy to ciągła aktywność przez minimum 40 minut, a krótsze ćwiczenia nie przyniosą efektów. Osobom, którym wiecznie brakuje czasu, proponujemy treningi interwałowe, którym wystarczy poświęcić 20 minut. Ćwiczenia o dużej intensywności, takie jak burpees, pajacyki, krokodylki czy przysiady, należy przeplatać krótkimi okresami odpoczynku. Taki trening mocno podkręca metabolizm, a organizm spala tkankę tłuszczową długo po jego zakończeniu.

Ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach

Do treningu dobrze dołączyć ćwiczenia, które będą działać na określone partie ciała. Jednym z najbardziej skutecznych ćwiczeń na poprawę wyglądu nóg są przysiady, które najlepiej wykonywać z dodatkowymi ciężarkami. Warto przy tym pamiętać, że przy uginaniu nóg biodra należy wypuszczać do tyłu, a nie tylko w dół. Niewłaściwa technika ćwiczeń może nadmiernie obciążać kolana, więc w razie wątpliwości najlepiej obejrzeć filmik instruktażowy lub poradzić się trenera. Do treningu warto również włączyć wykroki, pamiętając przy tym, że kolano nogi wykrocznej nie powinno wychodzi poza linię palców, a kolano nogi zakrocznej nie może dotykać podłoża. Dobrze sprawdzi się też unoszenie pośladków – ćwiczenie to wykonujemy, leżąc na plecach z nogami ugiętymi pod kątem prostym w kolanach i rozstawionymi na szerokość bioder. W trakcie wdechu podnosimy pośladki do góry, opierając ciężar ciała na palcach stóp, bez odrywania głowy, barków i pleców od maty. Z kolei w przypadku cellulitu na brzuchu, do treningów dobrze włączyć tradycyjne brzuszki.

Co jeszcze możesz zrobić?

Poza zdrową, zbilansowaną dietą i regularnymi ćwiczeniami fizycznymi, walkę z cellulitem przyspieszy stosowanie kremów ujędrniających i uelastyczniających skórę. Warto również zadbać o krążenie w problematycznych strefach – idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju masaże i peelingi. Ukrwienie skóry poprawi również naprzemienne polewanie się ciepłą i zimną wodą. Warto jednak pamiętać, że cykl powinien zakończyć się na chłodnym prysznicu.

Planujesz rozpocząć walkę z cellulitem? Wygodne ubrania sportowe oraz wszelkie niezbędne akcesoria do treningu znajdziesz na sklepiguana.pl.

Zdjęcia: sklepiguana.pl, unsplash.com, shutterstock.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.