Bruksizm, potocznie nazywany zgrzytaniem zębami, dotyka sporej części społeczeństwa. Wiele osób nie ma pojęcia o swoim schorzeniu, a część osób bagatelizuje problem. Niestety zgrzytanie zębami, wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale jest również uciążliwe dla naszych partnerów. Czym jest bruksizm? Jak go leczyć?
Bruksizm – co to za dolegliwość?
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, spowodowane jest tarciem zębami żuchwy, o zęby szczęki. Uznaje się to za schorzenie patologiczne, niekontrolowane, często nasilające się podczas snu. Bruksizm jest diagnozowany także, jako zaburzeniem układu ruchu narządu żucia. Statystyki wskazują, iż na ta dolegliwość cierpią osoby między 25 a 50 rokiem życia, częściej problem pojawia się u kobiet.
Jakie się przyczyny bruksizmu?
Nie stwierdzono konkretnych przyczyn które powodują bruksizm. Według lekarzy, istnieje kilka powodów, które prawdopodobnie mają wpływ na pojawienie się problemów związanych z nadmiernym zgrzytaniem zębami. Głównym winowajcą jest prawdopodobnie stres, chociaż zdarzają się osoby u których przyczyna jest wada zgryzu. Wpływ na zgrzytanie zębami mogą mieć również:
- Problemy zdrowotne mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu
- Wady jamy ustnej
- Zakwaszenie organizmu
- Nietolerancje pokarmowe
- Napięcia/nerwice
- Samotność i brak wsparcia
- Nieprawidłowe odżywianie
- Zmiany pojawiające się w układzie nerwowym
- Nieprawidłowe leczenie dentystyczne oraz ortodentyczne
- Zbyt częste żucie gum
- Nałogi
- Dysfunkcje stawowe w obrębie żuchwy
- Owsica, ospa, alergia – tylko w przypadku dzieci
Jak rozpoznać problem bruksizmu?
Niestety bruksizm, jest na tyle kłopotliwym schorzeniem, że często sami nie jesteśmy w stanie go rozpoznać. Najczęściej to nasi partnerzy, sugerują że coś im przeszkadza podczas snu. Odgłos zgrzytania zębami, potrafi być bardzo uciążliwy, a czasami nawet denerwujący. Dlatego warto zwrócić uwagę na objawy, które występują dodatkowo. Do takich symptomów zaliczamy:
- Zauważalne zmiany na zębach w postaci zdarcia, lub nieregularnych kształtów
- Nadwrażliwość dziąseł
- Bóle głowy, gałek ocznych i zębów
- Zaburzenia produkcji śliny
- Rozdrażnienie
- Krwawienia w jamie ustnej
- Dyskomfort podczas żucia pokarmów
- Tkliwość zębów
- Szum w uszach
- Zakażenia w jamie ustnej
- Przerost mięśni żwacza
- Zaburzenia równowagi
Pierwszymi objawami bruksizmu są zazwyczaj bóle w okolicy twarzy, oraz widoczne starcie zębów. Często dochodzi również do uszkodzenia szkliwa, wypadania zębów oraz ogólnych problemów w jamie ustnej.
Bruksizm – leczenie i możliwe powikłania
Aby zdiagnozować problem, trzeba udać się do stomatologa., który zaproponuje odpowiednią formę leczenia. Bruksizm można leczyć na kilka sposobów:
- Wyrównanie zgryzu
- Psychoterapia – pomoże zwalczyć stres
- Szyna relaksacyjna
- Botoks
W ostatnim czasie, bardzo popularnym zabiegiem jest użycie toksyny botulinowej, która niweluje problem ni kilka miesięcy. Leczenie bruksizmu, jest bardzo istotne, ponieważ powikłania które mogą wystąpić, znacznie utrudnią normalne funkcjonowanie. Do takich powikłań zaliczmy:
- Problem z łamiącymi zębami
- Wypadanie zębów
- Pękanie zębów
- Zapalenie miazgi zęba
- Bolesne zmiany w jamie ustnej
- Bóle szczęki
- Przerost mięśni twarzy i szyi
- Zaburzenia równowagi
- Nieestetyczny wygląd zębów
- Nienaturalna długość i kształt zębów
UWAGA!
Pacjent u którego zdiagnozowano bruksizm, może dodatkowo wymagać konsultacji z innymi lekarzami. Dotyczy to specjalistów:
- Neurologa
- Laryngologa
- Ortopedy
- Chirurga szczękowego
Pamiętaj, nieleczony bruksizm powoduje coraz większe kłopoty ze zdrowiem. Doskwierające bóle, szum w uszach, problemy z układem nerwowym to tylko nieliczne dolegliwości. Ważną kwestią jest również higiena jamy ustnej!
Domowe sposoby na bruksizm
Stres, bardzo często wpływa na nasze zdrowie. Dlatego istotna kwestią w życiu codziennym, jest jego niwelowanie. Jak wiadomo, każdy z nas ma inny sposób na rozładowanie napięcia, jedni lubią biegać, inni wolą jogę, a jeszcze inni lubią usiąść z książką w zaciszu domowym. Jest natomiast kilka sposobów, aby w domu walczyć z bruksizmem. Oto kilka z nich:
- Wykonanie masażu całej twarzy – wiele ćwiczeń na twarz znajduje się w internecie, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie
- Picie dużej ilości wody
- Ciepłe okłady
- Unikamy żucia gum oraz spożywania twardych produktów
- Dokładnie myjemy zęby, dziąsła, język
- Pamiętamy o stałych kontrolach dentystycznych
- Unikamy kawy, napoi energetycznych
- Ćwiczenia ustami
Bruksizm jest dolegliwością, która jest problemem nie tylko osoby chorej. Pamiętajmy o tym, że jest to nieświadome zgrzytanie zębami, więc warto w delikatny sposób zwrócić uwagę, osobie z najbliższego otoczenia. Bruksizm da się leczyć, można to zrobić korzystając z zabiegów w Klinice OT.CO Clinic w Warszawie www.klinikaotco.pl . Wystarczy tylko w porę go zdiagnozować i wdrożyć odpowiednia formę leczenia.
Dodaj komentarz