O narzędziach wykorzystywanych w tworzeniu biżuterii i bezpieczeństwie ich użytkowania

metr, czerwona nitka, nożyczki
Źródło: pixabay.com

Projektowanie biżuterii to sztuka. Niepowtarzalne cudeńka prosto z pracowni projektanta to prezent na miarę luksusu, którym warto obdarowywać bliskie nam osoby. Biżuteria jest świetną opcją do celebrowania naszych sukcesów i kreowania własnego stylu. Jednak przygodę z projektowaniem trzeba rozpocząć solidnie – poznać techniki tworzenia biżuterii, narzędzia, które będziemy wykorzystywać oraz przepisy bezpieczeństwa, o których nie można zapomnieć. Dziś skupimy się na aspekcie bezpieczeństwa i niezbędnych w pracy rękodzielnika narzędzi.

Na co warto uważać?

Podczas wykonywania biżuterii należy przestrzegać ogólnych przepisów BHP. Dodatkowo zawsze trzeba chronić oczy i ręce – tak swoje, jak i innych, znajdujących się w pobliżu osób. Podczas ściskania szklanych, ceramicznych lub metalowych elementów, albo ich przycinania, istnieje prawdopodobieństwo odprysku oraz drzazgi. Dzięki właściwej ochronie unikniemy zranienia.

Jeśli mamy do czynienia z chemicznymi preparatami i odczynnikami, takimi jak denaturat, zmywacz do paznokci, aceton, klej czy spirytus, powinniśmy zawsze używać ochronnych rękawic lateksowych. To podstawowe zabezpieczenie skóry naszych rąk przed szkodliwym działaniem tych substancji. Co więcej, w takich sytuacjach ważna jest także praca w odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach lub na świeżym powietrzu.

Wszelkie wykorzystywane w pracy rękodzielnika drobne elementy, jak na przykład koraliki, należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla małych dzieci. Pozwoli to zminimalizować ryzyko zadławienia.

Używając łatwopalnych i toksycznych środków, unikajmy kontaktu z otwartym ogniem, a także po zakończonej pracy, pamiętajmy o szczelnym zamknięciu pojemników, w których je przechowujemy.

Narzędzia pracy projektanta biżuterii

Warsztat pracy osoby zajmującej się wyrobem biżuterii powinien być wyposażony w odpowiednie narzędzia. Koraliki i półfabrykaty to jedno. Można je kupić w wielu sklepach internetowych, a wybór jest na prawe szeroki. Jednym z takich miejsc będzie https://www.dekorynka.pl/koraliki.html. Jednak ich komponowanie i łączenie bez użycia niektórych akcesoriów i narzędzi byłoby zwyczajnie niemożliwe. I wcale nie chodzi tu o posiadanie całego zestawu majsterkowicza. Wystarczą dwa lub trzy wielofunkcyjne narzędzia, których obsługę opanujemy do perfekcji.

Co jest najczęściej używane?

kombinerki
Źródło: pixabay.com

Decydując się na zakup narzędzi, które wykorzystywać będziemy podczas wyrobu biżuterii, lepiej zainwestować w naprawdę solidny sprzęt, który posłuży nam na lata. Artykuły wytwarzane z niskiej jakości stali momentalnie się wyszczerbiają, rysują i tępią.

Do podstawowych narzędzi zaliczamy:

  • Szczypce płaskie – jest kilka rodzajów szczypiec płaskich. Mogą być krótkie, wydłużone, proste bądź zakrzywione. W przeciwieństwie do szczypiec okrągłych, o których zaraz powiemy, te mogą w pewnym stopniu zarysowywać wykorzystywany w pracy drucik czy blaszkę.
  • Szczypce okrągłe – pozwalają przytrzymać właściwie każdy element: blaszki, sznurki, cieniutkie żyłki lub igły. Są zaokrąglone, co sprawia, że w momencie zamknięcia łączą się na bardzo niewielkiej powierzchni, ograniczając tym samym prawdopodobieństwo zarysowania trzymanych przedmiotów. Szczypce okrągłe można także nabyć w wersji z zakrzywionymi szczękami.
  • Kombinerki – czyli szczypce uniwersalne. Mają najczęściej płaskie szczęki, wewnętrzne ząbkowanie oraz tnące krawędzie. Wszystko to sprawia, że z ich pomocą zrobić można naprawdę wiele. W większości jednak szczypce uniwersalne, ze względu na wewnętrzne ząbkowanie, pozostawiają wgniecenia i nieestetyczne ślady na wykorzystywanych metalach. Znacznie lepiej sięgnąć po te pozbawione ząbkowania. Kombinerki dobrej jakości powinny mieć określoną twardość. Im wyższa, tym lepsza.
  • Szczypce tnące boczne i czołowe – są przeznaczone przede wszystkim do przycinania poszczególnych elementów konstrukcyjnych w danym projekcie.
  • Imadełko – możemy je przytwierdzić na przykład do stołu. Służy do przytrzymywania konstrukcji.
  • „Pomocna ręka” – można na nią liczyć wtedy, gdy dwie nasze ręce to zdecydowanie za mało.
  • Szczypce zaciskowe – przeznaczone do mocowania elementów zaciskowych – tulejek zaciskowych, kulek, czy łapaczek.
  • Szczypce do formowania – wykończone są dwiema rożnymi szczękami. Jedna jest wklęsła, natomiast druga okrągła.
  • Klips metalowy – przytrzymuje elementy w momencie klejenia lub ich mierzenia.
  • Pęseta – używana najczęściej podczas przewlekania nitek przez pętle lub niewielkie koraliki.
  • Zestaw pilników – polecany osobą robiąca biżuterię na przykład z koralików. Są sytuacje, w których na powierzchni koralika pojawia się zadra. Za pomocą pilnika można ją spiłować. Pozwoli to uniknąć otarć skóry i ewentualnych zranień.

Odpowiednio skomponowany zestaw narzędzi niezwykle ułatwi cały proces robienia biżuterii.

Przeczytaj także artykuł o tym jakie półfabrykaty wybrać rozpoczynając przygodę z rękodziełem – http://www.celulit.com.pl/przygoda-z-rekodzielem-jakie-polfabrykaty-do-bizuterii-wybrac.

Źródło:

A. Biała, Koraliki. Biżuteria, Warszawa 2010.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.