W jaki sposób biegać by schudnąć?

Zestaw do biegania

Bieganie jest jedną z najbardziej naturalnych i najprostszych form aktywności fizycznej. Jest to również jedna z najefektywniejszych metod modelowania swojej sylwetki oraz walki z nadwagą. Jednak, aby osiągnąć odpowiednie rezultaty należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Bieganie a dieta

Dzięki bieganiu można spalić duże ilości kalorii. Jednak, aby skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej trzeba również zdrowo i świadomie się odżywiać. Podstawowa zasada, o której należy zawsze pamiętać brzmi – odchudzanie następuje wtedy, gdy spalamy więcej kalorii, niż ich dostarczamy.

Biegając zmuszamy organizm do pracy a przez to, zwiększamy jego zapotrzebowanie na energię. W sytuacji, gdy nie spożyjemy większej ilości kalorii w celu uzupełnienia deficytu energetycznego rozpoczyna się spalanie tkanki tłuszczowej.

Aby proces odchudzania przebiegał w sposób efektywny a przede wszystkim bezpieczny, należy zadbać o to by dieta była odpowiednio zbilansowana. Nie wystarczy ograniczyć ilość spożywanych posiłków, należy przede wszystkim zadbać o to by nie wystąpił niedobór składników odżywczych. Objawami, które mogą na to wskazywać są napady głodu lub kiepskie samopoczucie.

Opracowanie odpowiedniej diety nie jest proste. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia by zrobić to samodzielnie warto poprosić o pomoc profesjonalnego dietetyka. Prawidłowe nawadnianie i odżywianie jest konieczne dla prawidłowej regeneracji tkanek po wysiłku.

W jaki sposób należy biegać?

Każda osoba, która ma zamiar zacząć biegać na poważnie powinna wcześniej się do tego dobrze przygotować. W każdym przypadku będzie to miało trochę inny charakter jest to uzależnione od wielu czynników takich jak na przykład: kondycja, tryb życia, nadwaga.

Paza tym należy pamiętać o tym by bieganie nie wywoływało zbyt dużej zadyszki. Po zakończonym biegu powinniśmy czuć uczucie pewnego niedosytu. Zasada ta jest szczególnie ważna zwłaszcza w przypadku osób początkujących. Obciążenia należy powoli, lecz systematycznie zwiększać.

Na samym początku treningi nie powinny odbywać się częściej, niż co drugi dzień. Dopiero wraz z upływem czasu, gdy poznamy lepiej swoje możliwości możemy zacząć biegać częściej.

Jesienią i zimą, gdy za oknem panuje kiepska pogoda można nadal trenować by nie wypadać z rytmu. Każda profesjonalna siłownia lub klub fitness posiada bieżnie elektryczne na których można biegać kiedy tylko mamy na to czas i ochotę.

Artykuł powstał dzięki marbo-sport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.