Wianek z szyszek świerkowych – jak go zrobić i jak ciekawie wykorzystać?

Wianek z dodatkiem szyszek
Źródło: Pexels.com

Jeżeli mamy w swoim ogrodzie posadzone świerki, to zapewne mamy też mnóstwo leżących szyszek na ziemi. Szkoda je wyrzucać. Można takie opadłe szyszki wziąć na kompost, ale również wspaniale wykorzystać do celów dekoracyjnych. Wystarczy trochę wyobraźni i dodatkowych pomocy w postaci różnych gałganków, wstążek, koralików oraz narzędzi. Z szyszek można zrobić zwierzątka, udekorować ramę obrazu, wypchać poduszkę do siedzenia, która ma powłoczkę ze skai, zbudować drzewkowy ogród do zabawy dla dziecka itp. Pamiętajmy, iż możemy wykorzystać tylko szyszki z własnego ogrodu. Z lasu szyszek brać nam nie wolno.

Jak zrobić wianek z szyszek świerkowych?

Zebrane szyszki świerkowe oczyszczamy z piasku i jeżeli są wilgotne, pozostawiamy do wyschnięcia. W innym wypadku klej nie zadziała. Do zrobienia wianka z szyszek potrzebujemy dodatkowo kółko lub elipsę, służące jako stelaż (podpora) wianka. Dzięki temu wszystkie elementy zostaną solidnie ze sobą połączone. Szkielet ten może być ze styropianu, wężyka ociepleniowego do rur, drutu, słomy, giętkich gałązek np. wierzby płaczącej itp.

Aby móc połączyć szyszki ze stelażem, potrzebujemy kleju. Najlepiej użyć kleju w pałeczkach, który topimy w specjalnie przeznaczonym do tego celu pistolecie. Pistolet pod wpływem działającego ciepła rozpuszcza pałeczkę kleju, który po naciśnięciu na spust, wypływa przez wąski wylot lufki. Sklejając szyszki ze sobą oraz po obwodzie szkieletu wianka z szyszek, musimy uważać, by nie dotknąć roztopionego kleju, gdyż można się nim poparzyć.

Szyszki muszą mieć poodrywane czubki, by można je było ze sobą łączyć. Tył szyszki od strony ogonka łączymy z częścią bez czubka drugiej szyszki. Łączymy je w ten sposób klejem i od razu doklejamy bokiem do  zewnętrznego boku koła lub elipsy, a potem bok wewnętrzny. Gdy szyszki trzymają się mocno boków, naklejamy resztę szyszek na górną część stelażu. Szpary, przez które prześwituje szkielet, zakrywamy oderwanymi czubkami szyszek.

Szyszki na wianek
Źródło: Pixabay.com

Jak udekorować wykonany wianek z szyszek?

Do dekoracji wianka z szyszek użyć możemy drewnianych kolorowych kuleczek, suchych kwiatów (tzw. suchatki, czyli kocanki ogrodowe). Mogą to być także różne kokardki, małe serduszka z tkaniny wypełnionej watoliną, pomponiki, małe laleczki i inne dekoracyjne zabawki, bombki, żołędzie itp.

W zależności od tego, gdzie będziemy chcieli umieścić przygotowany wianek lub komuś podarować, takich dekoracji do niego użyjemy. Dekoracji tych dajemy niewiele, by nie stał się wielką pstrokacizną, chyba że ktoś lubi taki meksyk. Dekoracje przyklejamy tym samym klejem na gorąco, którego używaliśmy do klejenia szyszek.

Jaki wianek z szyszek na stół?

Na stół wystarczy mały okrągły albo podłużny wianek z wypełnionym lub pustym środkiem. Pusty środek wykorzystamy do wsadzenia do niego świecy lub wazonu z kwiatami. Wianek z szyszek będzie wyglądał bardzo odświętnie, jeżeli wykorzystamy srebrny lub złoty spray do popsikania całej dekoracji.

Farbka nie musi pokrywać idealnie całych szyszek ani dodatkowo użytych ozdób. Dzięki temu zachowa swoją naturalność. Całkowicie pomalowany wianek na złoty bądź srebrny kolor utworzy nam stop, czyli imitację srebrnej albo złotej bryły. Wybór należy do nas.

Jesienny wianek na drzwi i nie tylko

Jesienny wianek na drzwi może być wykonany nie tylko z szyszek, ale także innych jesiennych dekoracji. Mocujemy do niego sznurek lub ozdobną kokardkę, za którą powiesimy wianek na gwoździku wbitym w drzwi.

Jeżeli jesienny wianek na drzwi jest wykonany z lekkich gałązek, piórek i liści, wówczas wystarczy przykleić go do powierzchni drzwi taśmą obustronną. Po oderwaniu wianka z drzwi taśmę zdejmujemy smarując ją tłuszczem lub majonezem bądź odplamiaczem do tkanin w sprayu.

Wianek z szyszek jest stosunkowo ciężki, ale za to odporny na wiatry, więc jeżeli taki powiesimy na zewnątrz drzwi, będzie on stabilnie wisiał i dekorował nasze wejście. Wiatr go nie porwie i nie będzie nim kołysać. Wianki z szyszek i różnych innych materiałów możemy wykorzystać nie tylko jako ozdobę na stół czy drzwi. Doskonale sprawdzą się jako ozdoby:

  • w oknie;
  • pod dach altany ogrodowej;
  • na parapet okienny jako sztuczne gniazdko z figurkami styropianowymi ptaszków;
  • prezent;
  • stylowa ramka do zdjęć;
  • na głowę itp.

Dowiedz się także, jak zrobić „Wianki z kwiatów sztucznych”.

Autor tekstu:
Beata Goździk – miłośniczka przyrody,
autorka książki lekkiej i przyjemnej w odbiorze
pt. „Bierz plecak i lecimy”. Lektorka audiobooków.

Źródła:

 

 

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.