Zdarzają się u miesiączkujących kobiet zaburzenia hormonalne, które potrafią rozregulować cykl periodyczny. Przyczyn może być wiele – jedne są niegroźne, inne wymagają wspomagania poprzez kontrolowane leczenie. Brak miesiączki w odpowiednim czasie, gdy w kalendarzyku była zaznaczona przewidywalna data wystąpienia krwawienia okresowego, może być alarmem, iż już jesteśmy w ciąży, chociaż wcale tak nie musi być.
Czy można zajść w ciążę nie mając miesiączki i czy brak okresu to już ciąża?
Jeżeli prowadzimy współżycie ze swoim partnerem, musimy wiedzieć, że okres płodności w naszym organizmie występuje około 14 dnia cyklu. W tym czasie jest bardzo duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, ale brak okresu nie musi od razu świadczyć o ciąży, gdyż może być spowodowany innymi przyczynami, takimi jak:
- napięcie psychiczne;
- różne stany emocjonalne;
- niektóre choroby (tarczycy, niedokrwistość, ostre choroby zakaźne, cukrzyca, gruźlica, nadciśnienie, guzy na jajnikach lub nadnerczach, zrosty wewnątrzmaciczne);
- drastyczne wahania wagi ciała;
- zbyt duża tusza;
- nadmierna chudość sylwetki;
- przyjmowanie leków hormonalnych;
- odstawienie leków hormonalnych;
- przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych i nasennych,
- menopauza,
- bardzo mocny stres.
Przyczyny te prowadzą do zaburzeń hormonalnych. Nawet młoda dziewczyna może przejść w okres menopauzy, którą w tym wypadku leczy się pod okiem specjalisty. Znaczna część kobiet doświadcza problemu zaniku miesiączki. Wiele z nich o tym zmartwieniu nie mówi, ani też nie udaje się po pomoc do specjalisty. A trzeba pamiętać, że brak regularnego cyklu menstruacyjnego, bądź całkowity jego zanik, prowadzić może do wielu komplikacji. Doświadczając takiej sytuacji, warto odnaleźć źródło utrapienia.
Więcej o tym przeczytać można w innym artykule – Czy można zajść w ciążę nie mając miesiączki?
Czy masz problem z brakiem okresu?
Wiemy już, iż brak okresu może oznaczać ciążę, ale także choroby lub pewne zaburzenia hormonalne. Nie bagatelizujmy takich spraw. Zgłośmy się do ginekologa i znajdźmy przyczynę. Zdiagnozowanie problemu i wizyta u lekarza specjalisty są tutaj kluczowe. Zdrowie na pierwszym miejscu – pamiętajmy o tym, kochane kobietki.
Czy młoda dziewczyna, która jeszcze nie miesiączkuje może zajść w ciążę?
Jeżeli wciąż dręczy nas pytanie, czy można zajść w ciążę nie mając miesiączki, odpowiedź brzmi: tak. Gdy wchodzimy dopiero w okres dorosłości i jeszcze nie mamy miesiączki, nigdy nie wiemy, kiedy nasz organizm jest już dojrzały seksualnie. Nie decydują tutaj wielkość piersi ani wiek. Jesteśmy zdolne do zajścia w ciążę zanim pojawi się pierwsza miesiączka.
Miesiączka występuje dopiero po wystąpieniu pierwszej owulacji. A owulacja to prawie bezobjawowy czas dla młodej, niedoświadczonej nastolatki. Sama owulacja jest przygotowaniem się kobiecego organizmu do przyjęcia ciąży. Endometrium, czyli błona śluzowa macicy nabrzmiewa, jajeczko płodowe opuszcza jajnik i płynie jajowodem do macicy.
Tam przygotowane już jest legowisko dla przyszłego płodu. Jajeczko zostaje zapłodnione przez plemnik, który wniknął do narządów rodnych dziewczyny podczas wytrysku męskiego nasienia, w trakcie współżycia seksualnego. W tym momencie mamy ciążę. Czyli można zajść w ciążę nie mając okresu.
Pojawienie się krwawienia miesiączkowego wcale nie oznacza braku ciąży
Miesiączka potrafi wystąpić nawet w tym czasie, co wystąpić powinna, a my już będziemy w ciąży. Tak się dzieje wówczas, gdy ciałko żółte wyprodukuje zbyt mało progesteronu. Powoduje to słabszy mechanizm zatrzymania okresu i pojawia się krwawienie. Może być jedynie mniej obfite niż zwykle.
Pamiętajmy, w czasie miesiączkowania, kobiecy organizm przygotowuje się do przyjęcia zarodka, a dobrze ukrwione endometrium jest nabrzmiałe i nie łuszczy się. Dopiero w momencie, gdy do zapłodnienia nie dochodzi, błona śluzowa ulega złuszczeniu i wydostaje się poza kobiecy organizm wraz z krwią.
Wiele kobiet oszukało się menopauzą
Znamy przypadki, iż kobiety po pięćdziesiątce lub nawet sześćdziesiątce, które nie miesiączkowały już od wielu lat, były święcie przekonane, iż są już w okresie menopauzy, czyli w stanie naturalnej niepłodności. Nawet im do głowy nie przyszło zadanie sobie pytania, czy można zajść w ciążę nie mając okresu. Natura zrobiła im figla i zaszły w ciążę w tak późnym wieku, w wieku, w którym z reguły ciąża grozić już nie powinna.
W przedziwny sposób narządy rodne nagle wybudziły się samoczynnie z uśpienia i wyprodukowały ciałko żółte oraz jajeczko, które doczekało się zapłodnienia. Jak widać, nie ma reguły jednoznacznej, iż nie mając miesiączki, nie zajdziemy w ciążę, jeżeli dochodzi do kontaktów seksualnych. Do zapłodnienia nie dojdzie w 100% tylko i wyłącznie, gdy w naszym życiu nie ma współżycia seksualnego.
Leki hormonalne regulujące cykl miesiączkowy muszą być pod kontrolą
Leki antykoncepcyjne (hormonalne) przyjmujemy, gdy mamy nieregularne miesiączkowanie oraz, gdy chcemy zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą. Niosą one jednak wiele powikłań, np. podczas przyjmowania ich możemy zacząć się źle czuć (ból głowy, nudności, palpitacje serca, nadpobudliwość seksualna lub całkowity zanik libido i.in.). Lub w późniejszym czasie doczekać się powikłań.
Jest bardzo dużo różnych tabletek antykoncepcyjnych, które są wyłącznie na receptę i ustala je ginekolog wraz z pacjentką. Zawsze możemy zwrócić się o zmianę leków, jeżeli występują u nas niepokojące objawy. Czytajmy również ulotkę przyjmowanych leków antykoncepcyjnych. W ulotce są przedstawione możliwe choroby, jakich możemy się nabawić podczas decydowania się na branie hormonów. Choroby takie mogą pojawić się kilka lat później i skazane będziemy na farmakologiczne leczenie tych chorób, nabytych dzięki stosowanej antykoncepcji.
Autor tekstu:
Beata Goździk – lektorka audiobooków
oraz autorka książki dla młodzieży z miłością w tle,
pt. „Bierz plecak i lecimy”.
Źródła:
- Stanisław Radowicki, Ciąża, poród, połóg, wydawnictwo SCIENCE PRESS, Warszawa 1992,
- Włodzimierz Fijałkowski, Dar rodzenia, Wydanie trzecie poszerzone. Instytut Wydawniczy Pax Warszawa 1988.
Dodaj komentarz